Okuma süresi: 2 dakika

Ankara Tatbikat Sahnesi’nde ilki bu yıl düzenlenecek olan “İstanbul Oyunları Festivali” başlıyor! 19-27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalde, İstanbul çıkışlı dikkat çeken ve ödüllü oyunlar, Ankara’da sahnelenecek.

Başarılı oyuncu Erdal Beşikçioğlu’nun kurucusu olduğu ve genel sanat yönetmenliğini üstlendiği Ankara Tatbikat Sahnesi, ‘İstanbul Oyunları Festivali’nin ilkini hayata geçiriyor. Ankaralı tiyatroseverler, 19-27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalde, İstanbul’da ilgiyle izlenen ödüllü oyunları Çankaya Güneş Sokak’ta bulunan Tatbikat Sahnesi’nde izleyebilecekler.

Festival kapsamında İstanbul’un genç tiyatrolarına sahnelerini açan Tatbikat Sahnesi’nin kurucusu ve genel sanat yönetmeni Erdal Beşikçioğlu, festival için şunları söylüyor: ’’Ankara seyircisi özeldir. Çünkü köklü bir tiyatro kültürüne sahiptir. O nedenle İstanbul’dan veya başka illerden gelen tiyatro ekipleri bu seyirciyle buluşmayı önemser ve arzu eder. Ne var ki Ankara, özel tiyatrolar için salon fakiri bir kenttir. Devlet Tiyatroları, repertuvarlarının yoğunluğu nedeniyle sahnelerini paylaşamıyor. Gazi Üniversitesi’nin Meb Şura Salonu da bir alternatif olsa dahi, organizatörlerin kâr amacı sağlayacak oyunları tercih etmeleri sebebiyle, genç tiyatro ekipleri Ankara’daki bu değerli seyirciyle buluşamıyor. İşte bu amaçla; ‘I. İstanbul Oyunları Festivali’ İstanbul’un merak edilen genç tiyatrolarını Ankara seyircisiyle buluşturmayı hedeflemiştir.’’

Festival kapsamında Faydasız Sanatlar’dan ‘Hipomani’, Bakırköy Belediye Tiyatroları’ndan ‘Seni Seviyorum Türkiye’ ve ‘Gülünç Karanlık’, B-Planı’ndan ‘Yuva’, B-Planı & Toy’dan ‘Benimle Gelir Misin?’ , Sıfır Pozitif’ten ‘Eylül’, Ba-Tiyatro’dan ‘Julie’, Altıdan Sonra Tiyatro & Kumbaracı 50’den ‘Nihayet Makamı’ ve Siyah Beyaz ve Renkli’den ‘Tesir’ oyunları, ‘İstanbul Oyunları Festivali’nin ilkinde yer alacak olan oyunlar olarak belirlendi.

Oyunların biletlerine Biletix’ten ve Tatbikat Sahnesi Gişesi’nden ulaşılabilir…

Oyun takvimi ise şu şekilde:

•19 Mayıs- “Hipomani” (Faydasız Sanatlar)

•20 Mayıs- “Seni Seviyorum Türkiye” (Bakırköy Belediye Tiyatroları)

•21 Mayıs- “Gülünç Karanlık” (Bakırköy Belediye Tiyatroları)

•22 Mayıs- “Yuva” (B Planı)

•23 Mayıs- “Benimle Gelir Misin?” (B-Planı & Toy)

•24 Mayıs- “Eylül” (Sıfır Pozitif)

•25 Mayıs- “Julie” (Ba-Tiyatro)

•26 Mayıs- “Nihayet Makamı” (Altıdan Sonra Tiyatro & Kumbaracı50)

•27 Mayıs- “Tesir” (Siyah Beyaz ve Renkli)