Okuma süresi: 3 dakika

6 Ocak 2017 itibarıyla İstanbul resmen kışı kucakladı ve kentin bütünüyle beyaza büründü. Geçen yirmi yıldan bu yana en şiddetli olan bu yılın karı, günlük yaşamı büyük ölçüde durdurdu.

Kardan mümkün olacak en kötü şekilde etkilenen Avrupa E-yolu E80 otoyolundaki sürücüler, gece boyunca arabalarıyla uğraştıkları için on saatten fazla beklemek zorunda kaldılar. Bazı otobüsler ana yol boyunca gidip yan caddelerden kaçınarak farklı bir yol izlediler.

Karadeniz’den Marmara Denizi’ne giden bir yük gemisi, neredeyse kıyı şeridine vuruyordu ve bir felâketle sonuçlanmasına bir santim ıskaladı. Şans eseri bugüne kadar hiç kayıp kaydedilmedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu kadar şiddetli bir çöküşün yol açtığı başka zorlukları önlemek için metronun sabah saat 6’ya kadar çalışacağını ve metrobüs hizmetine ek geziler düzenleneceğini duyurdu.

Öte yandan kar, resmedilmeye değer manzaralar yarattı. Sizin için karlı İstanbul’un en sinematik, en dokunaklı ve romantik fotoğrafların derledik.

Görünüşe göre yiyecek bulmada zorluk çeken küçük bir tilki, İstanbul Maslak’taki insanlar arasında. (© IHA)
İstanbul’da Kar, Ayasofya’ya epik bir görünüm verdi. (© IHA)
Kar, İstanbul’u o kadar soğuk bir yere dönüştürdü ki, küçük arkadaşlarımız bile buna dayanamadı. Böylece çeşitli binalarda barınaklar yapıldı. (© IHA)
Arka planda Kız Kulesi’yle kardan zevk alan bir çift. (© IHA)
Sadece İstanbul’da kar güzelliğini yakalamaya çalışmakla kalmadık. (© DHA)
İstanbul’daki bazı bölümler peri masalı dünyasına giriyordu. Gerçeküstü görüntü, şehrin egzotik açıklamalarını haklı çıkarıyor. (© Ahmet Erdem)
Kışın tadını çıkarmak için çok hoş bir yer olan İstanbul, doğadaki tüm hediyeleri çekirdeğinde barındırıyor. (© Ahmet Erdem)
Kar beyazının renkli evlerle kontrastı İstanbul’un yan sokaklarını hayal dünyasından bir yere benzetmektedir. (© Demirhan Buyukozcu)
Kar, yaprak döken ağaçlar, uzun bir yol ve yürüyüşünüzü paylaşmak için bir arkadaşınız var: kışın tadını çıkarmanın daha iyi bir yolu var mı? (© Halil İbrahim Erdoğan)
Kar hiçbir zaman karışıklık için bir mazeret değildir. (© Instagram: dr__ugur)

Kısıtlanmış hissediyor musun? Sadece Galata Kulesi’ne gelin ve şehri izleyin. (© Instagram: dr__ugur)
Karlı sokaklarda Galata Kulesi’ne bakan İstanbul’da klişe pozlar bile orijinal oluyor. (© Instagram: dr__ugur)
İstanbul’un farklı mevsimlerinde aynı mekanlar farklı havalar kazanıyor. Buranın adını biliyor musunuz, farklı mevsimlerde size hangi hisler ilham veriyor? (© Istanbul)
İstanbul’da bir şemsiye ultra-fonksiyonel hale gelebilir. (© Instagram: pamuqprenses)
Demiryolu kavşakları, hava şartları uygun olduğunda bir düşünürün mekanı olabilir. (© Tolga Sıtkı)

Kaynak: weloveist