Okuma süresi: 2 dakika

Kuşkusuz adını çok fazla duymadığımız ya da duyduksa da bize çağrıştırdığı St.Tropez havası ile anımsarız Sitges kasabasını…

Hiç aklımda yokken Barselona ziyareti sırasında keşfettiğim ve keşfettikten sonra ise kutsal topraklarıma geri dönmek istemediğim yarı modern yarı antik bir kent burası. Barselona Sants’dan trenle sadece 30 dakika mesafe ve gidiş-dönüş ücreti ise 7,5 Euro.

Tren yolculuğu sırasında Hipster gençlerden, aşk yeminleri eden bay çiftlere, ölmeden önce son kez slot makinelerinin kokusunu çekmek isteyen 70 yaş üzeri kesimlerden, bizim gibi heyecan dolu turistlere…

İndiğimizde tipik Akdeniz havasını daha da yakıcı kılan unsurlar mevcuttu. Mağazalarda,kafelerde barlarda,plajlarda sadece sıcak iklim ve altın rengi kum hakim değildi.Bu kasabayı güzel kılan şeylerden biri baştan sona donatılmış gökkuşağı bayraklarıydı.

Evet! Özgürlüğün renkli kasabasına hoş geldiniz.

Sitges yayan gezebileceğiniz bir yer. Kaldı ki yayan gezmeniz en makulü çünkü hiçbir şey kaçırmak istemezsin. Dar ve labirent sokakları, düzgün döşenmiş kremsi yol taşları, sahil kenarında ömrünü uzamakla geçirmiş palmiyeler, yarı özel yarı public plajlar ve en lezzetli Paella yiyebileceğiniz şık restoranlar.

Tarihi Neolitik Çağ’dan günümüze kadar uzanan Akdeniz’in en Latino kasabasında birkaç kilise dışında mimari obje bulmak zor. O yüzden Sitges programı için maksimum 2 gün ayırmanız yeterlidir.

İlk çıktığımız sokak direk halk plajına yönlendiriyor. Şaşırtıcı bir şekilde tıka basa insan topluluğu yer kapma peşinde. Nedense özel plajlara (Gay-Friendly Beach )talep az bunun homofobik bir düşünceden dolayı değil daha uzak yerlere konumlandırılmasından kaynaklı olduğunu tespit ediyoruz.

Sahil kenarında birçok cafe, restoran yada bar mevcut. Hemen hemen hepsi aynı menü üzerinden gidip kapanışlarını en ünlü İspanyol şarapları ile taçlandırıyorlar. Sitges’de Paella tadabileceğiniz en iyi yer PIC NIC Restoran. Deniz ile iç içe, cadde üzerinden gittiğinizde 4 No’lu Belediye Gazinosuna; plajdan gittiğinizde ise Blue Marlin İbiza’ya benzeyen hali ve tavrı ile lezzetli deniz ürünleri sunuyor. Paella’nın ücreti 19 Euro’dur. Çeşme’ye göre gayet ucuz olmalı.

Gece için özel bir yere davetlisiniz. Akşam yemeğini Kabare Show’ları ile harmanlayan ve sonrasında çılgın partiler sunan Queenze geçiyoruz. Mükemmel bir fix menü ile yemeğe başlayıp, muhteşem Lady Boy showları ile devam ediyorsunuz geceye.

Ve festival demişken her yıl 15-23 Eylül’de kutlanan Santa Tecla şenliklerine katılın. Ayrıca 8-12 Haziran’da kutlanan Pride festivali içinde şimdiden yerinizi alın.

Hem kültürel ve gastronomi açısından hem de gece ve gündüz eğlenceleri açısından İbiza’yı, St.Tropez’i aratmayacak türden. Hiçbir sosyolojik şiddete maruz kalmadan keyifli tatil yapabileceğiniz bir Akdeniz Kasabası Sitges …