Okuma süresi: 3 dakika

Uyku kalitenizi mümkün olduğunca artırmak için uyuduğunuz ortamın oldukça önemli olduğunu biliyor muydunuz? Tabii ki herkes gibi siz de kendinizi yenilenmiş hissederek kalkmak ve günün tadını çıkarmak istiyorsunuz. Peki bunu sağlamanın kolay yolları nelerdir?

Öncelikle kesinlikle odanızı rahat ve ihtiyaçlarınıza uygun şekilde düzenlemelisiniz. İşte yatak odanızı güzel bir gece uykusu alanına çevirecek 5 kolay yol! İçinden sadece bir kaçını uygulasanız bile kesinlikle fark yaratacaktır.

Odanızı karanlık tutun

Biliyorum herkese uyan bir öneri değil ama karanlığın uykunuzu daha kaliteli hale getirdiği araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır. Aydınlık ortamda vücudun melatonin hormonu salgılanması bastırılır; melatonin beyinden salgılanan ve uyumanızı sağlayan bir hormondur. Bu yüzden ışıkları kapatıp perdeleri örtün, çünkü güneş ışınları bile sizi vaktinden önce uyandırabilir.

Bütün elektrikli aletleri kapatıp yatağa yatmak işin en zor kısmıdır. Gözlerim kapanana kadar bilgisayarımdan Netflix izlememek elde değil. Ancak araştırmalara göre kesinlikle yalnız değilim. Ulusal Uyku Vakfı‘nın (National Sleep Foundation) bir araştırmasına göre, “insanların yüzde 95’i, haftada en az birkaç gece de olsa bilgisayar ve telefonlarını uyumadan önce kullanıyorlar”. Bu da çoğumuzun bedenimiz çoktan kendini uykuya hazırlamışken bizim hala uyuyakalmaya çalıştığımız anlamına geliyor. Yani biz Friends maratonundayken melatonin bizi uykuya bir türlü çağıramıyor. Mesela kitap okumak gibi diğer aktiviteleri denemekte yarar var. Tüm bunlar hem eğlenceli, hem de sizi bir ekrana bağlamıyor.

Rahatsız edici gürültü kirliliğinden uzak durun

Her ne kadar gürültücü oda arkadaşlarınız olsa da ya da şehrin göbeğinde yaşıyor olsanız bile, gürültü sizin uykuya dalma becerinizi bozabilir. Yakın zamanlarda birkaç terapistin de bulunduğu bir binada çalışmaya başladım. Doğal olarak herkes gibi onlar da gürültüden uzakta olmak istiyorlar. Bu yüzden koridorlara beyaz gürültü cihazları yerleştirdiler. İster inanın ister inanmayın, bu şeyler çok işe yarıyor!

Eğer siz de iyi bir uyku çekmek istiyorsanız ama gürültülü yerlerde yaşıyorsanız, beyaz gürültü cihazı almayı bir deneyin. Beyaz gürültü, diğer sesleri bastırır ve bu size rahatsız edici seslerden uzak durma ve güzel bir uyku keyfi yaşama şansı verir. Eğer ki bu cihazdan almak istemiyorsanız, Ulusal Uyku Vakfı küçük bir fan ya da klima yardımıyla kendi beyaz gürültü cihazınızı yapmanızı öneriyor.

Yatak odanızı temiz tutun

Sizi bilmem ama ben kendimi etrafımdaki eşyalar temiz ve düzenliyken daha rahat hissediyorum. Ulusal Uyku Vakfı’nın bir araştırmasına göre Amerika’da yaşayan insanların yüzde 62’si temiz bir yatak odasının güzel bir gece uykusu için büyük fark yarattığını söylüyor.

Ayrıca siz de herkes gibi gecenin bir yarısı kalktığınızda acı verecek bir eşyanın üzerine basmak istemezsiniz. Bununla birlikte temiz bir oda, boş bir zihin ve uykuya hazır bir beden yaratır. Televizyon ya da diğer dikkat dağıtıcı şeylerden de uzak durun.

Yatağınızın olması gerektiği kadar temiz olduğundan emin olun

Bir programda yastık kılıfınızı her iki günde bir değiştirmeniz gerektiğini söylemişlerdi fakat herkes bilir ki bu biraz zahmetli olabilir. Yani benim de hedefim haftada bir defa çarşafları değiştirmek, mis gibi çarşafta uyumak çok güzel değil mi ya! Ulusal Uyku Vakfı’na göre insanların yüzde 75’i çarşafları temizken uyumak için daha heyecanlı oluyorlar.

Ayrıca uyumanıza yardımcı olabilecek dinlendirici deterjanlar da bulabilirsiniz. Fakat koku duyunuz fazla hassas ise kokusuz deterjan seçmenizde yarar var. Eğer uykunuzun kalitesini daha da arttırmak istiyorsanız, yatak alezinizi kaynar suda yıkayıp yatağınızı karbonat ile temizleyebilirsiniz. Küçük bir ipucu: Karbonat neredeyse her şeyin temizliğinde kullanılabilir.

Odanızı soğuk tutun

Uzmanlara göre uyuduğunuz odanın en makul sıcaklığı 18 derecedir. Gün boyu vücudunuz ara ara sıcaklığını değiştirir ve sabah 5’te en düşük sıcaklığına ulaşır. Aslında siz uykulu olduğunuz için vücudunuz da sıcaklığını düşürüyor.

Eğer ki odanız sıcaksa, bu vücudunuzu rahatsız eder ve sizin de rahat uyumanızı engeller. Genel olarak rahat uyuyabilmek için çıplak uyumayı bir çözüm olarak görüyorum. Fakat… Belki uyumadan önce soğuk bir duş almak da sizin için en iyisi olabilir.

Kaynak: The Plaid Zebra