Okuma süresi: 5 dakika

Turizm endüstrisi günümüzde her zamankinden daha fazla gelişiyor. Dünya çapına yayılan endüstriler, markalar ve göz açıp kapayıncaya kadar dünyayı gezmemize olanak sağlayan havacılık endüstrisiyle dünya neredeyse avucumuzun içine sığıyor gibi. Artan alım gücü ve düşen seyahat ücretleri sayesinde tatil yapmak herkesin keyif alacağı bir şey haline geldi. Bu, bazen sadece bizi oradan oraya sürükleyen sıkıcı hayatlarımıza bir ara verme ihtiyacı değildir. Günümüzde iş buluşmaları bile seyahat etmeyi gerektiriyor. Bavul hazırlamak için hepimizin bir nedene ihtiyacı var.

Turizm, birçok ülkenin gelir için güvendiği önemli bir ekonomik katkı olarak görülmektedir. Her 11 kişiden birine iş imkanı sağlayan dünyanın en büyük işverenidir. Ancak turizme artan rağbet toplumsal düzenin bozulması, kültürel miras kaybı, ekonomik bağımlılık ve ekolojik bozulma gibi problemlere yol açtı. Turistler genelde seyahat hakkının bir derece sorumluluk getirdiğini unutma eğilimindeler. Çoktan bu bilinçlenmeye sahip olanlar şu anda “sürdürülebilir turizm” denilen bir anlayışı destekliyor.

Yerli halka, gezginlere, kültürel mirasa ve çevreye saygılı turizm” sürdürülebilir turizmdir. Elbette hükumetler, yerel halkı zenginleştirmek ve turizme teşvik ederken ekosistemlerini korumak için de adım atsaydı çok daha uygulanabilir olurdu. Maalesef bu çabayı gösteren çok az hükumet var. Ancak bir sonraki tatilinizin planını yapıyorsanız dünyanın değişmesinin faydalı olduğunu unutmayın ve tatilinizi buna göre planlayın.

“Lütfen ayak izinizden başka bir şey bırakmayın.”

Ekoturizm, sürdürülebilir turizme karşı

Ekoturizm basitçe çevreyi ve yerel halkın refahını koruyan “sorumlu” seyahattir ve aynı zamanda öğrenme ve eğitime zemin hazırlamak demektir. Diğer yandan sürdürülebilir turizm; çevre, ekonomi, sosyo-kültürel yönler arasındaki denge ile olan bir turizm kalkınmasıdır. Ekoturizmin sürdürülebilir turizmin bir parçası olduğunu söyleyebilirsiniz.

İkisi arasındaki farkı özetlemek gerekirse; sürdürülebilir turizm jeotermal enerjiyle çalışan otellerle, koruma çabalarıyla ve karbon ayak izleriyle ilgilenen şirketlerle sınırlı değildir. Bu, doğa dostu olma ihtiyacından çok daha fazlasıdır; yerel halka ve topluma karşı sorumlu olmaktır. Seyahat ederken yaptığımız seçim ve sorumluluk gerekliliğini sağlamak için attığımız adımlar, sadece banka hesap bakiyemiz için değil bölgenin yerel çevresi için de önemlidir.

Neden önemsemeliyiz?

Gelecek nesiller ve kendimiz için bir dünyaya, sağlıklı bir dünyaya ihtiyacımız var. Sürdürülebilir ve sürdürülemez turizm mevcut. Sürdürülemez turizmde ev sahibi topluluğu kazançsız bırakan ve yararlanan sadece gezginlerken, sürdürülebilir turizmden dahil olan herkes yararlanabilir. Turizm endüstrisi gelişiyor ve duracak gibi görünmüyor. Eğer yarın gidecek bir yere ihtiyacımız olursa diye bugün daha sorumlu olmalıyız. Eylemlerinizin çok sevdiğiniz yere zarar verebileceğini unutmayın. Yerel halkı koruma ihtiyacı sadece halka fayda sağlamaz; aynı zamanda turistlere otantik bir yerel deneyim sağlar.

Sürdürülebilir turizm nasıl başarılabilir?

Bu kulağa geldiği kadar zor değil. Çoğunlukla sadece seyahatinizi planlarken daha bilinçli kararlar vermenizi ve gittiğiniz yerdeyken kendinizi sorumlu tutmanızı gerektirir. Sürdürülebilir olmak için hareketlerinizin çevre için sonuçları olduğunu her zaman hatırlamalısınız. Korkmayın. Sürdürülebilir turizm tatilinizin eğlencesini yok etmeyecek. Aslında sadece deneyiminizi zenginleştirecek.

İşte daha sürdürülebilir olmaya katkıda bulunmak için göz önüne almanız gereken birkaç ipucu!

1. Büyük zincir oteller yerine kiralık evler

Lüks oteller şüphesiz ihtiyacımız olan müsrif tatil için olmazsa olmazdır. Sizin için şımartılmak önemli olduğundan otelleri ve işleyişlerini kontrol etmeye dikkat edin. Çoğu lüks otel daha sürdürülebilir olmak için gerekli önlemleri almaz. Ancak doğa dostu birçok otel açılıyor ve uygulamalarını websitelerinden bulmanız kolay.

Airbnb’de konaklanan yerler ve diğer evler konaklamak her zaman iyi bir seçenektir. Aynı zamanda doğa dostu seçimler yaparken mumla aradığınız ev hoşnutluğunu sağlar. Bu konaklama seçenekleri aynı zamanda size yerel bir deneyim elde etmene yardımcı olacaktır. Çoğu size sadece popüler yerlerden ziyade gözden geçirebileceğiniz en iyi seçenekleri sunar. Yerli halkı tanıyacak, yeni komşularla tanışacak ve mekana özgü yaşamı tadacaksınız.

2. Yeni insanlar, yeni ilişkiler

Yeni yerlere seyahat ettiğimizde yeni insanlarla tanışırız. Yerel kültürü ve onların yaşam tarzlarını öğrenmeye çalıştığımızda onlarla ilişkiler kurarız. Mekana yerel bir bakış açısından bakmak her zaman güzeldir. Rehber yardımcı olabilir ama gerçek hikayeleri insanların kendisi anlatır. Bazıları çekinebilir ama hikayelerini anlatmaya ve sana etrafı göstermeye can atan insanların sayısı sizi şaşırtabilir. Büyük bir gurur ve mutlulukla tatilinize tamamen yeni bir anlam katacaklar. Kim bilir belki de bu ilişkiler bir ömür değer vereceğiniz ilişkilerdir.

3. Yerli halka dahil olmak

Seyahatinizi planlarken ve görülecek yerleri, yapılacak şeyleri not ederken yerel halk hakkında bilgi edinmek her zaman iyidir. Her yerin katılabileceğiniz gönüllü programları olacaktır. Bu, bilgi toplamak için ancak aynı zamanda verebileceğiniz bilgiyi paylaşmanız için iyi bir yol olabilir. Çoğu bölgede mahalle okullarının gönüllü programları var. Topluluk etkinlikleriyle de yardımcı olabilirsiniz.

Bu, içinde yaşadığımız kabuktan çıkmamıza yardımcı olabilir. Anlatıldığından daha fazlasını öğreniriz. Bir yerin basma kalıp düşüncelerden ve eğlence yerlerinden daha fazlası olduğunu anlarız. Seyahat ederken diğerlerini de bu yolu izlemeye teşvik edecek, dahil olmak için farklı nedenler var. Kendimizi topluma dahil ederek sadece onlara yardım etmekle kalmaz aynı zamanda yeni bir bakış açısı kazanırız.

4. Yerel ye ve yerel yerlerden alışveriş yap

Yerel mutfakların cazibesi vardır. Popüler otellerde yemektense yerel kaynaklar kullanan bir restoranda yemek her zaman en iyisidir. Mekanın kendine özgü tatlarının zevkine varabileceksiniz. Pazar yerleri, sokak atıştırmalıkları ve size en iyi deneyimi sunan kafeler olacaktır. Gıda kaynaklarını yerel olarak temin eden yerlerden yemek, yerel işletmenin hayatta kalmasına yardımcı olacaktır. Sürdürülebilir yemek ve sürdürülebilir olmanın harika bir yoludur.

Alışveriş herkesin seyahatinin bir parçasıdır. Alışveriş merkezlerinden ve turistlere bağlı olan marketlerden ziyade her zaman yerel bit pazarlarını ve yerel satıcıları bulma imkanınız var. Bu, harcamanızı değerli kılacaktır.

5. Doğa dostu ulaşım

Taksiler bizim için bir tembellik seçimidir. Yabancı bir şehirde kolay bir yoldur. Ama macerasız tatil mi olur? Banliyö treni, otobüsler, bisikletler ve hatta yürümek o yeri deneyimlemenin güzel yollarıdır. Sadece yakıt ve zehirli gaz salınımlarından korumaya yardımcı olmakla kalmayıp mekanı yavaş bir tempoyla deneyimliyoruz. Büyük bir şehir boyunca yürüdüğümüzde büyük binalar, itiş kakış, işe koşturmaca, iş sonrası mutlu suratlar, sokaktaki müzisyen, gün batımı, eğer arabayla geçseydiniz göremeyecek olduğunuz küçük bir kafe görürüz. Eğer sadece yürüyüş yapmak için dışarı çıkarsak yeni bir hikaye keşfedebiliriz.

6. Hafif bavul

Genelde kısa sürecek bir konaklama için büyük bir valiz hazırlarız. En iyi elbiseleri, ayakkabıları, aksesuarları (liste uzar gider) yanımızda götürmeye ihtiyacımız olduğunu düşünürüz. Ancak hafif bir bavul hazırlamak her zaman siz ve çevre için en iyisidir. İlk olarak, ağır bavulu çekme yükünüz olmaz. İkincisi, ağır bavul çevre için de zararlıdır; çünkü bir yerlere taşınması için daha fazla yakıt gerektirir. Kolaylıkla yıkanabilen, seyahatiniz için uygun şeyler taşıyın, ve gitmek için hazırsınız. Ve bu tabii ki daha fazla alışveriş yapmanızın iyi bir kesintisidir.

7. Doğru tur şirketleri

Tıpkı otellerin sürdürülebilir uygulamalarını kontrol etmek gibi, tur şirketlerinin de uygulamalarını gözden geçirmekte yarar var. Bu şirketler, sıklıkla makul bir ücrete mâl olur ama her zaman tam bir deneyim sunmaz. Sağladıkları hizmetlerin haberdar olmak sizin hakkınız (ve göreviniz). Bizi götürdükleri plajların, doğal yaşam alanlarının ve güzel manzaraların devamlılığı sağlanmalı; bu yüzden doğa dostu uygulamalarını sormaktan korkmayınız.

8. Bilinçli tercihler yapmak

Doğal kaynakların ve gezdiğimiz yerlerin manzaralarının kıymetini bilmeliyiz. Dünyanın parçası olmak sizi, bir yeri kendiniz gibi önemsemenin sorumluluğuyla bırakır. Mümkün olduğunca plastikten kaçının ya da geri dönüştürülebilir olduklarından emin olmak için önlemler alın. Odanızı ya da çevrenizi kirletmeyin. Bu bazen boş bir su şişesini bir süre taşımanız gerektiği anlamına gelebilir ama çöpünüzü uygun yere attığınızdan emin olun. Sürdürülebilir olma girişimi doğa anamızı korumak için gereklidir.

Amerikan ayısını görmek için Alaska’dan tutun; balinalar ve yunuslara tanıklık etmek için Azorlar’a; büyük set resifleri, Kamboçya’daki güzel Angkor Wat tapınağı ve hatta Kenya’nın Maasai Mara’sına kadar görmek ve deneyimlemek gereken çok fazla yer var. Dünyanın sunduğu çok fazla şey var ve pek umursamadığımız için bunların hepsinin yok olması bir utanç olurdu. Bu yerler çok daha fazla insanın ziyaret etmesi için orada olmak zorunda; böylece dünya harikalarını tanıyabilir ve farklı kültürleri, toplulukları deneyimleyebilirler. Günümüz insanları olarak sorumluluk sahibi olmayı ve başkalarını önemsemeyi görevimiz edinmeli ve gelecek yüzyıllar için her birimizin halkını korumalıyız.

Kaynak: The Plaid Zebra