Ana SayfaKültür & SanatDans & Performansİzmir'in yeni performans sanatı mekânı: Açık Stüdyo

İzmir’in yeni performans sanatı mekânı: Açık Stüdyo

-

Açık Stüdyo, İzmir’de performans sanatlarına yeni bir alan açarak bu sezondan itibaren programlarına başlıyor. Eser üretimi ve sunumu, izleyici geliştirme, eğitim ve benzeri alanlarda farklı olasılıklara, işbirliklerine ve arayışlara açık olma ilkesiyle yola çıkan stüdyo kendini bir performans araştırmaları merkezi olarak tanımlıyor.

Şafak Ersözlü ve Bahar Nihal Ersözlü’nün 2006 yılından bu yana İstanbul ve İzmir’de sürdürdükleri çalışmaları bir merkezde toplama ihtiyacından doğan Açık Stüdyo, budalasultan ve Sanatta Görünürlük Festivali – İzmir kolektiflerinin üretimlerine ev sahipliği yapacağı gibi tüm disiplinlerden sanatçıların çalışmalarına da açık.

Açık Stüdyo’nun etkinlik alanları öncelikli olarak performans üretimi ve sunumu (çağdaş dans, tiyatro, müzik ve inter/multidisipliner performans ve benzeri), etkinlik yönetimi (festival, seminer, panel ve benzeri), eğitim (çağdaş dans, oyunculuk, performans tasarımı, tai chi ve benzeri) ve tematik atölye çalışmalarından oluşmakta (grup dinamiği, beden farkındalığı, geleneksel gevşeme teknikleri gibi). Bu alanların süreç içinde gelişecek işbirlikleri doğrultusunda çeşitlenmesi planlanıyor.

Kimdir?

Açık Stüdyo’nun kurucularından Şafak Ersözlü, 2012 İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü – Sahne Sanatları Alanı mezunu. Prag Duncan Center Konservatuarı’nda çağdaş dans eğitimi aldı. 2010 yılından bu yana çeşitli bağımsız, ödenekli, yerli ve uluslararası yapımlarda oyuncu ve performansçı olarak çalışmakta olan sanatçı; 2012 yılında eşi Bahar Nihal Ersözlü ile birlikte budalasultan adlı çağdaş sanat kolektifini kurarak özgün çalışmalarını kolektif bünyesinde gerçekleştirmeye başladı.

2014 yılında yüksek lisans öğrenimi için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Dans Ana Sanat Dalı’na kabul edilen sanatçı, 2015 yılında eşi ile birlikte İzmir’e yerleşti ve 2015 – 2016 sezonunda İzmir’de çeşitli mekânlarda performans tasarımı üzerine atölye çalışmaları düzenledi. Şafak Ersözlü, İstanbul’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Dans Ana Sanat Dalı öğrenci ve mezunlarının 2014 yılından bu yana düzenlemekte olduğu Sanatta Görünürlük Festivali’ni, Sanatta Görünürlük Festivali – İzmir adıyla 2016 baharında İzmir’e taşıdı.

Bahar Nihal Ersözlü, 2008 yılı İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Bölümü mezunu. İstanbul’da, yayıncılık ve kitapçılık alanlarında çalışmasının yanısıra 2008 yılından bu yana, Süha Ertekin’le T’ai Chi çalışmaya devam ediyor. 2014 yılında da Ertekin’in eğitmen öğrencilerinin arasına katıldı. 2014 yılında Oyun Yayınevi’nden “Defterim Toprak” isimli şiir kitabı yayımlandı. 2016 yılının Haziran ayında çocuklar için yazdığı T’ai Chi şiirleri, “Küçük Tao Yolda” adıyla Yol Yayınları tarafından yayımlandı. 2015 yılından bu yana İzmir’de çocuklar ve yetişkinlerle T’ai Chi Ch’uan çalışıyor; şiir ve öykü üretimlerine devam ediyor. Güncel şiirlerini defterimtoprak.blogspot.com sayfasından yayınlıyor.

Takip etmek için takvime bakmayı unutmayın

Sanat alanında sürekli üreten ve yenilik getiren bu iki girişimci sanatçının kurduğu; özelikle İzmir’de çağdaş performans sanatına odaklı çalışmaların yanı sıra Türkiye çapında ve uluslararası seviyede çalışmaların da gerçekleşeceği bu yeni kültür mekânı gösterim ve etkinlik takvimi takip edilerek Basmane Meydanı yakınındaki yerinde ziyaret edilebilir.

SON YAZILAR

Meet Merlijn Wolsink: A Drag Queen from Amsterdam, Catalyzer of Consciousness and More Beyond!

Photo Credit: @jitskenap Amsterdam is a crazy city! I was there for 1 month thanks to the artist in residence program that i was involved....

Solo dans partileri candır!

Konuk Yazar: Tuna Türkmen Tanıyanlar bilir. Berbat dans ederim. O yüzden insan içinde dans etmekten hep geri durdum. Zihnim artık hangi işin üstünde, ne tür...

8 Mart Haftasında Kadınlar Sahnelerde

Kadıköy Emek Tiyatrosu'nda "Kadınlar Şenlikte" Kadıköy Emek Tiyatrosu tarafından düzenlenen şenlikte yola çıkış noktası, tanrıça Demeter ve kızı Persephone onuruna düzenlenen eski bir Yunan dini festivali...

Çağımızın En Büyük Şovmeni – Kaan SEKBAN

Herkesin Kuzeni Sosyal medya fenomeni olarak tanındıktan sonra esprilerini sahneye de taşıyan Kaan Sekban, son yılların dikkat çeken isimlerinden biri haline geldi. Kaan Sekban, on yıl bankada...
Müge Olacak
Müge Olacakhttp://www.mugeolacak.com
Atelier Muse Kurucu Direktörü, performans sanatçısı, araştırmacı ve yazar Müge Olacak, İstanbul ve Berlin'de yaşamaktadır. 2008 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuş ve çeşitli çokuluslu şirketlerde pazarlama deneyimi edinmiştir. 2015-16’da, Türkiye’de başladığı çağdaş dans ve koreografi eğitimine Polonya’da devam etmiştir. 2011’den bu yana çağdaş dans, performans, disiplinlerarası üretimler ve gösterimler gerçekleştirmekte olup özellikle kadın, tabular, ifade özgürlüğü konuları, kişisel ve sosyal ilişkilere odaklı çalışmaktadır. SzurSure (Polonya) performans grubunun kurucularındandır. Yönettiği ve ürettiği çalışmalar ile HAU Hebbel am Ufer Berlin & ifa (Institut für Auslandsbeziehungen), Hrant Dink Vakfı, Nantes Yaratıcı Nesiller Forumu ve işbirliği programlarından burs ve ödüller kazanmıştır.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,217TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol