Okuma süresi: 2 dakika

Bulunduğu ortamla gerçek zamanlı bağlantı kurmayı sağlayan, benzerlerinden 360 derecelik görüntü sağlama özelliği ile ayrılan Branto küre, bunun yanı sıra iletişim, güvenlik ve ev otomasyonu özellikleri de sunuyor.

Branto küre, evinizden uzaktayken eve ulaşabilmenizi sağlayan akıllı bir cihaz. Ev içinde 360 derecelik görüntü sağlamasının yanı sıra evdeki diğer elektronik cihazları da kontrol etmenize imkân veriyor. Henüz bir proje aşamasındaki Branto küre, internet üzerinden fonlama sistemiyle toplanan para sayesinde bir kavram olmaktan çıkıp üretime sunulacak. Çok fonksiyonlu bu cihaz, kablosuz akıllı ev sistemleri ya da kişisel akıllı assitan olarak tanımlanıyor. Taşınabilir, küçük ve şık bir yapıya sahip.

Ayrıca cihaz, dikkat çekmeyen bir güvenlik kamerası görevi görüyor ve ev güvenlik çözümleri de sunuyor. Gece görüşüne sahip video kamerasının yanı sıra, cihazda ses ve hareket sensörleri de mevcut. Video, Android ya da iOS üzeri uygulamalarla yayınlanabiliyor. Uygulamalar, kullanıcının kameranın yönünü uzaktan değiştirmesine izin veriyor. Küre televizyona da bağlanabiliyor.

Branto Kablosuz akıllı ev sistemleri (3)

Şarj olan cihaz, kullanım süresine göre 3 bin miliamper-saatlik pille 3-12 saat arası çalışabiliyor. 16 GB dahili depolama özelliği, 64 GB’a kadar arttırılabiliyor. İçerik buluta da kaydedilebiliyor. Küre, ZigBee 2.0, Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarını destekliyor. Tamamen motorize olmuş 360 derecelik kameraları, yukarı ve aşağı yönlere hareket edebiliyor.

Branto küreyi kullanmak için yapmanız gereken basit: Akıllı telefon uygulamasını indiriyorsunuz. Kablosuz internet bilgilerini giriyorsunuz.

Branto Kablosuz akıllı ev sistemleri (2)

Branto küresi ile yapabileceklerinizin bir kısmı ise şöyle:

  • Evden ne kadar uzak olursanız olun evin içinde olanları görebiliyor, duyabiliyorsunuz. Evin farklı köşelerini takip edebiliyorsunuz.
  • Hoparlörlerinden müzik, radyo ya da sesli kitap dinleyebiliyorsunuz.
  • Akıllı telefonunuzla istediğiniz açıdan video kaydı yapabiliyor, ister panaromik ister normal fotoğraf çekebiliyorsunuz.
  • İnternet kameraların sıkıntılı görüntüsü yerine, sevdiklerinizle çok daha geniş açılı bir görüntü ile bağlantı kurabiliyorsunuz.
  • İnfrared kontrol özelliğiyle evdeki TV, klima gibi cihazları yönetebilirken, akıllı cihaz kontrol mekanizmasıyla da priz, ışıklar, termostatlar gibi cihazları kontrol edebiliyorsunuz.
  • Konferans salonlarında kullanılması durumunda, sizin görüntünüz televizyon ya da monitörden yayınlanırken, odadaki herkesi görme ve duyma imkanınız oluyor.
  • Hareket sensörü şüpheli bir hareket farkettiğinde anında uyarı alıyorsunuz.
  • Gece görüşü seçeneği ile tamamen karanlıkta bile olayları takip edebiliyorsunuz.
  • Herhangi bir hareket ya da ses tespit edildiğinde, video devreye girebiliyor ve bilgilendiriliyorsunuz.
  • Uzun pil ömrü ve güvenlik fonksiyonları ile elektrik ya da Wi-Fi bağlantısı gitse bile sizi bilgilendirmeye devam ediyor.

Evinizden uzaktayken, sizi evinizden ayırmayan bu küre için, internet üzerinden fonlama işlemi devam ediyor. Şu an için ürüne belirlenen fiyat 279 dolardan başlıyor. Her şey yolunda giderse, cihazın Aralık ayında piyasa sürülmesi bekleniyor.

Branto Küre (İngilizce):


Kaynak: Branto, Indiegogo, Geegy Gadgets, Gizmag, Tepepresenceoptions