Ana SayfaYaşamKadınKadın ne bilir?

Kadın ne bilir?

-

Kadın ne ister sorusunu şuraya koyarken aklınızdan geçen belki de “kadın ne istemez ki…” olabilir. Yapmayın, önce bir düşünün.

Kadın denen bu dünyevi varlık daha nefes aldığı ilk gün istenmeyip sırf erkek olmadığı için insan sınıfına konulmayıp diri diri gömülmedi mi? Kadın denen masum varlık, daha masumluğunu kaybetmeden erkeklerin zoruyla bilmediği bir hayata çocuk yaşta itilip “artık orada yaşa, artık sen büyüdün” denilip bir gecede kadın, 9 ay 10 gün sonunda da anne olmadı mı?

Kadın denen bu haklı varlık, en büyük haklarından biri olan öğrenip dünyayı keşfetme, bir meslek edinip kendini değerli görme hakkını birkaç akıl yetimi kaba insan yüzünden kaybedip cahil kalmadı mı? Kadın denen bu bilgili varlık, bir şeyler konuşulduğunda kendi fikrinin sanki bir ucube gibi görüp söylemeye çekinmesi yüzünden bütün sözlerini içine ve ön yargı parmaklıklarına hapsetmedi mi?

Kadın denen bu güzel varlık, Allah’ın ona bahşettiği üstelik önceden isteme hakkı olmadan sahip olduğu iki göze, bir dudağa, bir tutam saça dünyanın en büyük kötülüklerini saklayan adamlar yüzünden hayatına bir bez parçasından bakmak zorunda kalmadı mı? Kadın denen bu namuslu varlık, bazı namus yoksunu zihniyetlerin zorlamasıyla sünnet olmadı mı?

Kadın denen bu vakur varlık, hayata geldiğinden beri başına gelenleri sorgulamadan belki de çaresizlikten başını önüne eğip geleceğini bilmedi mi? Kadın neyi bildi?

Biliyorum, her erkek aynı değildir, her kadın da. Ama her çocuk aynıydı. Bütün çocukların mutlulukları aynı, bizim mutsuzluklarımız apayrı… Nerede kaybettik masumiyetimizi?

İlkokula giderken artık erkek çocuklarla oynamamamız söylendiğinde mi yoksa ilk ruj sürdüğümüzde mi? Belki döngüdür bu, sürüp gidecek. Belki de değiştirebilecek kadar güçlü veya istekli değiliz. Belki böyle geldi, böyle gidecek diyoruz. Ama küçücük bir adım kadını ileri taşımaya, sahip olduklarına kavuşmaya, varlığını ve farkını bilmeye yeter de artar bile.

Eğer sen zihninin kuytu köşelerine sakladığın çocukluğunu ve masum hallerini hatırlarsan ben bugün senin yüzünden değil senin sayende yaşıyorum ve  mutluyum diyebilirim. Senin sayende!

SON YAZILAR

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

Kadın, doğa ve kesişen tahakküm: Av ihalelerinden İstanbul Sözleşmesi’ne, Kuzey Ormanları’ndan 6284’e

Hem ekofeminizm hem vegan feminizm kadınların, doğanın ve hayvanların üzerindeki ataerkil kapitalist baskının nasıl ortak sömürü hikayeleri ortaya çıkardığını yıllardır tartışıyor. Üstelik bunu, sadece bu...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol