Yaşar Kemal seyahat burs programı, 2016 yılında sosyal girişimci Önder Cırık tarafından başlatıldı. Projenin amacı, üniversite çağındaki gençlerin o güne kadar okulda öğrendikleri “Akdeniz’de kışlar ılık ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer” kabilinden teorik bilgileri yaşayarak pratiğe dökmelerine katkı sağlamak.

Bu seyahat bursu aynı zamanda gençlerin üretimini desteklemeye yönelik olduğundan, başvuracak adayların bursu kazandıkları takdirde seyahat sonunda ortaya bir ürün/proje çıkarmaları gerekmekte. Ancak program, ortaya koyulması gereken sonuç bakımından gençleri kısıtlamıyor: kitaptan kısa filme, röportajdan müzikal derlemeye  kadar bursiyerin ortaya koymak istediği her türlü sanatsal, fikri veya bilimsel üretime açıklar.

Bursun başvuru koşulları ise şu şekilde:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
  • 01.01.1994 ile 31.12.1999 tarihleri arasında doğmuş olmalıdır.
  • Seyahatini yurt içinde bir yere ya da yerlere yapmalıdır.
  • Sağlık durumu seyahat etmeye elverişli olmalıdır.
  • Seyahatini en geç 31 Aralık 2018 tarihinde tamamlayacak şekilde planlamalıdır.
  • Burs başvurusunun kabulü halinde burs veren ile sözleşme imzalamalıdır.

Program, 2017 yılında en fazla 3 üniversite öğrencisine 1500 TL tutarında seyahat bursu verecek. Her ne kadar başvuru koşullarında seyahatin yurt içinde yapılması gerektiği belirtilse de, yurt içi seyahatlerini seçici kuruldan geçerek başarıyla tamamlamış olanlar, bir sonraki yıl için yurt dışı seyahat bursuna başvurabiliyorlar. Bu bursun tutarı ise 1500 Euro.

Son olarak, siz de ”İyi güzel de niye Yaşar Kemal?” diye merak ettiyseniz, projenin ana sayfasında aynı soruyu soran sekmeye bir tıklayın deriz. Oldukça güzel açıklamışlar ilham kaynaklarını. Sadece bu değil, her türlü detaylı bilgiye yine siteden ulaşabilirsiniz.

15 Eylül saat 23:49’a kadar başvuru formunu doldurmayı unutmayın!