Ana SayfaKategorisizKâğıt inceliğindeki fotovoltaik hücreler 1.3 milyar insana elektrik sağlayabilir

Kâğıt inceliğindeki fotovoltaik hücreler 1.3 milyar insana elektrik sağlayabilir

-

Yazıcıdan çıkarak üretilen yeni ince fotovoltaik hücreler, az gelişmiş bölgelerde elektriksiz yaşayan 1.3 milyar insana elektrik sağlama konusunda umut veriyor. 1970’lerden bu yana 1Watt güneş enerjisinin fiyatı epeyce düştü: 70’lerde 40 ABD doları olan 1Watt güneş enerjisi, 2013’te 0,74 ABD dolarına düştü.

Sürdürülebilir bir yaşam sağlamak açısından da oldukça parlak bir istikbal vadeden bu haber, temiz ve ucuz enerji kaynağı arayan gelişmekteki ülkelerin vatandaşları için bir müjde niteliğinde. Bu güneş hücrelerinin oldukça ucuz olması sebebiyle belki de hâlihazırda elektriksiz yaşayan 1,3 milyar insana elektrik sağlanabilecek. Watt başına 0,74 ABD doları fiyatıyla elde edilebilen güneş enerjisi gelişmemiş ülkelere elektrik sağlanması açısından büyük bir potansiyel sunuyor.

fotovoltaik 9

Bu kağıt inceliğindeki güneş hücreleri endüstri yazıcıları ile oldukça ucuza mâl edilebiliyor. Esnek yapısı sayesinde, bu güneş hücrelerinin taşınması da oldukça kolaylaşıyor. Basitleştirilmiş yapılarıyla ve düşük fiyatlarıyla bu tür güneş panelleri başarı vadediyor.

fotovoltaik8

Silikon teknolojisiyle geliştirilen mevcut güneş enerjisi teknolojileri, verimli olmak için yüksek oranda güneş ışığına ihtiyaç duyuyor. Yazdırılarak üretilen ince güneş hücrelerinde ise “perovskite” adlı organik bileşenlerden oluşan bir mineral kullanılıyor. 10×10 santimetrelik bu ince yapı, metre kare başına 10 ila 50 Watt elektrik üretebiliyor. Bu panellerin verimi oldukça hızlı artış gösterdi: Birkaç sene önce yüzde 3 iken günümüzde yüzde 20 verime sahip.

fotovoltaik7

Öte yandan güneş hücrelerini üretmek ucuz olsa da onları üreten makineleri elde etmek çok masraflı bir yatırım. Bunun yanı sıra bu hücrelerin neme karşı duyarlı olmaları ve nemli ortamda kolayca hasar görmeleri de bir diğer dezavantajları. Ancak şirketler bu sorunların üstesinden birkaç yıl içinde gelinebilmesi için çalışıyorlar.

fotovoltaik6

Görünen o ki, yakın zamanda geleneksel güneş teknolojileri yerlerini oldukça farklı teknolojilere bırakacak. Bu teknoloji, hâlen dezavantajları olsa da yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanılmasında önemli bir adım olabilir.

fotovoltaik 2

Kaynak: Inhabitat, The Plaid ZebraSci Dev

SON YAZILAR

GIF nedir ve nasıl kullanılır?

Açılımını bilmeseniz bile "GIF" kelimesine kesin rastlamışsınızdır. İnternetin ilk zamanlarında belirleyiciydi, şu ansa hiç olmadığı kadar popüler. Peki bu GIF nedir ve onları nasıl kullanabiliriz? En basit...

Elektromanyetik dalgalarla uzay zamanda geçmişi ve geleceği görmek

Uzayda bulunan herhangi bir yüklü nokta uzayın niteliğini değiştirir. Yakınında bulunan başka bir nokta bulunduğu yerden alınırsa, bu nokta üzerine etkiyen kuvvet yok olsa da...

Sanal parçacıklar kendisini tanımlayıp solucan delikleri oluşturan bilinçli temel etkiler mi?

Sanal parçacık sıradan parçacıkların özelliklerini sergileyen fakat sınırlı bir süre var olan geçici dalgalanma olarak tanımlanır. Sanal parçacık kavramı, sıradan parçacıklar arasındaki etkileşimi, sanal parçacıklar arasındaki...

Yaşlanmaya meydan okuyan şifre Termodinamik Yasaları’nda mı?

Termodinamik kanunları, çok genel bir geçerliliğe sahiptir ve karşılıklı etkileşimlerin ayrıntılarına veya incelenen sistemin özelliklerine bağlı olarak değişmez. Yani bir sistemin sadece madde veya enerji...
Ruken Zilan
Ruken Zilanhttps://www.researchgate.net/profile/Ruken_Zilan
Ruken Zilan liseyi 15 yaşında dışarıdan bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi ve ODTÜ Fizik bölümlerinde Lisans ve Yüksek Lisansını yapmıştır. 2. Yüksek Lisansını TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde Burslu olarak Bilgisayar Mühendisliğinde yapmıştır. 2007-2014 yılları arasında UPC-BarcelonaTech'te Doktora çalışmaları yapmıştır. 2008-2012 yıllarında Avrupanın en hızlı bilgisayar merkezlerinden Barcelona Supercomputing Center, Araştırma Merkezi'nde CISCO Sys. Kaliforniya burslusu olarak çalışmıştır. Bilim, teknoloji, sürdürülebilir yaşam, gezi ve uluslararası kültürlerin meraklısıdır. İngilizce, İspanyolca, temel seviyede de Katalanca ve Fransızca bilmektedir.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol