Okuma süresi: 2 dakika

Kahta halkı, Kahta Çayı üzerinde yapılması planlanan HES’e karşı isyan etti. Doğal güzelliklerinin ve mesire alanlarının yok edilmesine izin vermeyeceklerini, sonuna kadar direneceklerini belirten bölge sakinleri yetkililere seslenerek “bizi toprağımızdan etmeyin” dediler.

Adıyaman’ın en büyük ilçesi olan Kahta, bu sıralar HES isyanı ile gündemde. Yurttaşlar, Kahta Çayı üzerinde yapılması planlanan HES nedeniyle tepkili. Doğal güzelliklerinin tahrip edileceğini ifade eden bölge sakinleri, “Kahta Çayı, Kahta halkının mesire olarak kullandığı ender güzellikte olan bir yer. HES projesi hem Milli Park sınırları için de hem de sit alanı içinde. Nasıl izin verilmiş anlamış değiliz” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

Projeden direk etkilenen Esendere, Bağözü, Erikdere, Gölgeli, Kuştepe ve Yolaltı Köy muhtarları ve halk, dilekçe vererek HES’in yapılmasına karşı çıktı. Planlanan HES’in yapılması ile birlikte, topraklarının susuz kalacağını ifade den köy halkı sakinleri, “Burada HES yapılması ile birlikte, köyde yaşamanın da bir anlamı ve gereği kalmayacaktır. Topraklarımız Kahta Çayı suyu ile sulanmaktadır. Bahçelerimize bu su hayat vermektedir. Burada bir HES’in yapılması demek, süreç içerisinde bu köylerin göç etmesine neden olacaktır. Bu nedenle tüm yetkililere sesleniyoruz: Lütfen bizi topraklarımızdan etmeyiniz” ifadelerini kullandı.

kahta 1

 

kahta 2

 

 

 

 

Kahta Gerçek’in haberine göre; Kahta Çayı üzerinde yapılması düşünülen HES için Ankara’dan ÇED raporu alındı, ilgili birimler olumlu raporlar verdi.Konunun son olarak Adıyaman İl Genel Meclisi’nden görüşülmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Çevre ve Sağlık Komisyonunda değerlendirildiği, vatandaşların taleplerini dikkate alan Kahta İl Genel Meclis Üyelerinin de HES’in yapılmasına karşı oldukları öğrenildi.

Kaynak: Kahta Gerçek