Okuma süresi: 2 dakika

Kanada’nın Alberta bölgesindeki Little Buffalo’da, Lubicon Gölü şeridi fosil yakıt çıkartma alanıdır. Bölge, artan sayıda orman yangını ile yüz yüze olmasıyla da bilinmektedir. Birkaç yıl önce bölge tarihindeki en büyük petrol saçılması meydana gelmişti. 28 bin varil ham petrol alana sızmıştı. Bir ay önce bölgede bir boru hattı patlamış ve 31 bin beş yüz varil katran fışkırtmıştı.

Kanadanın petrol bölgesinde bir güneş (projesi) doğdu (2)Hafta sonu yapılan açılışla bölge ilk güneş enerjili tesisine kavuştu: Bundan sonra halk sağlık merkezine, merkezinin yanına kurulan 20,8 KW’lık güneş enerjisi sistemiyle elektrik sağlanacak. 23 Ağustos günü yapılan kutlamayla, 80 güneş panelli, 20,8 KW’lık enerji üretim potansiyeline sahip tesisin açılışı yapıldı. Paneller yerden 4 metre yükseklikte ve yıllık 24 bin 750 KW saat kullanılabilir elektrik üretiyor. Haftaya devreye girmesi beklenen tesisin, sağlık merkezinin elektrik ihtiyacını karşılayacağı belirtiliyor. Bunun yanı sıra sistem artan elektriği şebekeye verebilme özelliğine de sahip.

Kanadanın petrol bölgesinde bir güneş (projesi) doğdu (1)

Karbondioksit salımı yıllık 16 ile 24 ton azalacak

Bölge halkından ve Greenpeace savunucusu Melina Laboucan-Massimo, fosil yakıtlara alternatif, temiz enerji kaynaklarının bulunduğunu göstermek için projeye öncülük ettiğini belirtiyor. Laboucan-Massimo, “Hayal ettiğimden çok daha fazlasını öğrendim. Artık sadece hakkında konuşmuyor, bilfiil güneş enerjisinin faydalarını birinci elden gösteriyorum” diyor. Ve diğer bölgelerin de bunu örnek almasını diliyor. “Fosil yakıtlara alternatif temiz enerji kaynakları, bölge için daha az kirlenme manasına geldiği gibi temiz su, temiz hava manasına da geliyor. Sağlık merkezine kurulan güneş enerjisi sisteminin karbondioksit salımını yıllık 16 ile 24 ton azaltması bekleniyor. Güneş enerjisini kullanması sayesinde, sağlık merkezi binlerce dolar elektrik faturası ödemekten kurtulacak” diye ekliyor.

Kanadanın petrol bölgesinde bir güneş (projesi) doğdu (1)Laboucan-Massimo, “Söz konusu sistem, bir yıldan fazla süren bağış süreciyle, enerji ve çevreci grupların ve çevreci aktör Jane Fonda’nın destekleriyle, 45 bin Kanada Dolarına yapıldı. Güneş panelleri Canadian Energy tarafından temin edildi” diyor.

Laboucan-Massimo’nun dileklerine katılıyor ve bu güzel bir örneğin yaşam kalitesi üzerine olan pozitif etkilerinin, bölgedeki fosil yakıt eğilimini bir nebze de olsa azalmasına katkıda bulunmasını diliyoruz.

Kaynak: Edmonton Journal, Vice News, CVC, Greenpeace