Okuma süresi: < 1 dakika

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun “Kadınların tek kariyeri annelik olmalı” yorumundan sonra Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, ‘Annelik kariyer değil, tercihtir’ demek için çeşitli illerde eylem çağrısı yaptı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun “Kadınların tek kariyeri annelik olmalı” sözlerinden sonra gelen tepkilere karşın, Çanakkale Tanıtım Günleri’nin açılışında, “Annelik asla vazgeçilmeyecek, insanlığın varoluşundan sonuna kadar varolacak bir eylemdir… Annelik bir kariyerdir ve kutsal bir kariyerdir” diyerek sözlerinin aynı vurdumduymazlıkla arkasında durmuştu.

Sözlerini o nam-ı değer Milli İrade‘ye sığınarak destekleyen bakan bir adım daha öne giderek, “Birileri şunu derse ki bunu siyasetçiler tartışmasın, bir ülkenin bütün sorunlarını siyasetçiler öncülük yapar ve tartışır. Çünkü o siyasetçiler millet tarafından seçilmişlerdir. Bunu söyleyenler ya demokrasi taraftarı değildir yada millet taraftarı değildir. Milli iradeye sayı gösteren milletin seçtiklerine de saygı gösterecek” diye buyurmuştu.

Kadının bir birey olarak tercihlerini kontrolde tutmaya çalışan ve bedeni ile yaşamına devletin malıymış gibi müdahele edebilme yetkisine sahip olduğunu düşünen Bakan’a ve cinsiyeti ‘erkek’ olan tüm düşüncelere ve kalıplara karşı ‘Karar kadınlarındır!‘ demek için eylem yerleri ve saatleri:

[ezcol_1half]

İstanbul:

16 Ocak Cuma
19.30/ Galatasaray Meydanı

İzmir:

17 Ocak Cumartesi
16.00 / Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi Türkan Saylan önü

Manisa:

Burcu Çapar duruşması
20 Ocak Salı
13.30 / Manisa Adliyesi

[/ezcol_1half] [ezcol_1half_end]

Ankara:

16 Ocak Cuma
19.00/ Sakarya Meydanı

Eskişehir:

Şeker Dikbıyık karar duruşması
13 Ocak Salı
12.30 / Eskişehir Adliyesi

[/ezcol_1half_end]