İzmir’de Kamera Sokak Video ekibinin kurucularından Kazım Kızıl, Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçe gösterilerek tutuklandı.

Ölmez Ağaç Yırca” belgeselinin yönetmeni Kazım Kızıl ve Naber Medya muhabiri Anıl Deveci YSK protestoları sırasında haber takibi yaparken gözaltına alındı. Deveci adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, Kazım Kızıl’ın da aralarında bulunduğu 7 kişi hakkında tutuklama kararı çıktı.

İnsan hakları temelli belgesel videolarıyla toplumsal olaylarda kaydettiği görüntüleri ve çektiği fotoğraflarla tanınan Kazım Kızıl, “2911 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” suçlaması ile gözaltına alınmış, daha sonra avukatlardan alınan bilgiye göre gözaltına alındığı gün Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından hakkında soruşturma yürütüldüğü belirtilerek referandum günü sosyal medya hesabından paylaştığı “Halkımız bu seçim sonuçlarıyla bize sokağı işaret etmiştir” şeklindeki ifade hakkında da TCK 216. Maddesine muhalefet ettiği gerekçesiyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekten” ayrı bir suçlama daha yöneltilmişti.

Kazım Kızıl, 17 Nisan Pazartesi günü Bornova Küçükpark Meydanı’nda YSK’nın referanduma dair kararını protesto etmek için toplanan üniversite öğrencilerinin “Hayır Biz Kazandık” eyleminde haber takibi yaptığı sırada polis tarafından darp edilerek gözaltına alınmıştı. Eylemcilerin darp edilerek gözaltına alındığı sırada polis basın mensuplarının görüntü çekmesine izin vermemişti.

Kazım Kızıl’ın suçlandığı TCK 216. maddenin ilk fıkrası, “Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” olarak kanunda yer alıyor.

Cumhurbaşkanına hakaret suçunu işlediklerine dair şüphe ile tutuklanan Kızıl’la birlikte aynı eylemde gözaltına alınan 6 kişi daha tutuklandı.

Alıntı: İnadına Haber