Bitlis’in Kolludere Köyü’nde yaşayan İnan ailesi, bir santral kurarak kendi elektriğini kendi üretiyor. Kurulan doğal santral günde 300 kilowatt enerji üretimi yaparken, beş odalı bir ev ve dört dükkanın elektrik ihtiyacı karşılanıyor. 

Bitlis’in Kolludere köyünde yaşayan İnan ailesi evlerinin yanında daha önce bölgede yaşamış olan Ermeniler’den kalma buğday değirmenini kullanarak enerji üreten bir sistem kurdu. Recai İnan ve ailesi kurdukları bu doğal sistem ile evlerinin tüm elektrik ihtiyacını karşılıyor, üstelik bedava! Dereden akan suyu borular aracılığı ile evine paralel çeken İnan ailesi, elektrik üretmek için değirmene dinamo ve pervane yerleştirdi. Suyun akış hızıyla dönen pervane günde 300 kilowatt elektrik üretirken, İnan ailesi üretilen elektrik ile beş odalı bir ev ve dört dükkânın elektrik ihtiyacını karşılıyor. Köyde elektrikler gittiğinde İnan ailesi depolanan elektrik sayesinde elektriksiz kalmıyor.

Kendi elektriklerini üretiyorlar 2
Recai İnan ve ailesi kurdukları bu doğal sistem ile evlerinin tüm elektrik ihtiyacını karşılıyor, üstelik bedava!

Kurdukları elektrik üretim projesini anlatan İnan, makine ile ilgisi olan abisi ile birlikte borular aracılığıyla suyu taşıdıklarını, dinamo ve pervane ile elektrik ürettiklerini ifade etti. İnan, “Ağabeyim makine işlerinden anlıyordu. Köyde eski bir değirmen vardı. Onun yerine biz enerji üretim santrali kurduk. Borularla suyu taşıdık. Ve eğim vererek suyu borulardan akıtma sistemi kurduk. Suyun bitimine bir dinamo ve pervane yerleştirdik. Suyun akış hızı pervaneyi döndürdükçe enerji üretimine dönüştü. Günde 300 kilowatt elektrik üretiyoruz. Evimize elektrik hattından gelen elektriği kestik. Kendi ürettiğimiz elektriği kullanıyoruz. Üretilen elektrik sayesinde eve bir de kalorifer sistemi kurdum. Hem ısınabiliyoruz hem de elektrik parası vermiyoruz. Köyde bazen elektrikler gidiyor, ancak bizim elektriğimiz hiçbir zaman gitmiyor” dedi.

Kaynak: DİHA