Keşfedilen yeni insanımsı modern insanın atası olabilir

797.145

Australopithecus deyiremeda ile tanışın! Birkaç yıl önce keşfedilmiş bu yeni tür, 3 milyon yıl önce Etiyopya’da yaşamış bir insanımsı. Ünlü fosil Lucy‘nin ait olduğu Australopithecus afarensis türü ile aynı dönemde yaşamış yeni tür, modern insanın atası olabilir.

4 Mart 2011’de Etiyopya‘nın Afar bölgesinde, tek tük dişlerle bezenmiş bir üst çene bulundu. Aynı günün ilerleyen saatlerinde ve ertesi gün de iki adet alt çene kemiği daha keşfedildi. Kemikler, daha öncesinde Lucy’nin bulunmuş olduğu Hadar bölgesinden sadece 35 kilometre mesafede bulunuyordu. 

Australopithecus deyiremeda dişleri
Etiyopya’nın Afar bölgesinde bulunan çene kemiği (Görsel: IFL Science)

Kemikler incelendiğinde Australopithecus cinsine ait olduğu belirlenen kemikler, tanımlanmış diğer türlerden farklı özellikler gösteriyordu. Elmacık kemikleri Australopithecus afarensis‘ten daha çıkık ve alt çenesi kafatasına daha ileriden bağlanıyor.

İsmi “yakın” manasına geliyor

İsim verilirken kullanılan “deyi” sözcüğü yerel bir dil olan Afar dilinde “yakın” manasına geliyor. Diğer insanımsılara olan yakınlığı sebebiyle türe bu isim verilmiş.

Aynı tarihlerde Çad’da Australopithecus bahrelghazali ve Kenya’da Kenyanthropus platyops türlerinin de yaşamakta olduğu düşünülüyor; fakat fosillerin bozulmuş olma ihtimali olduğu için kesin bir kanıya varılamıyor. Yeni keşfedilen tür Australopithecus deyiremeda, o tarihlerde birbirinden farklı insanımsıların bir arada yaşamış olduğuna en net kanıt. Daha öncesinde pek çok bilim insanı tarafından, o dönemde yaşamış tek bir insanımsı türünün olduğu, diğer insanımsıların hepsinin o türden türemiş olduğu düşünülüyordu. Yeni türün keşfi, modern insanın atasının bulunması açısından olasılıkları arttırıyor.

Kaynak: IFL Science