Ana SayfaEkolojiEnerjiSadece güneş enerjisi ile çalışan uçak dünya turuna devam ediyor

Sadece güneş enerjisi ile çalışan uçak dünya turuna devam ediyor

-

Hiç fosil yakıt kullanmayan Solar Impulse (deneysel uçak), yolculuğunun yedinci ayağında Çin’in şehri Nankin’den ayrılıp Hawaii’ye gidecek. Hedeflenen mesafe ise 8 bin kilometre. Solar Impulse’ın Çin’den Hawai’ye altı tam gün ve gecede varacağı tahmin ediliyor.

İsviçreli pilot Andre Borschberg’in bu sürenin büyük bir kısmını, kısa uyuklamalar ile uyanık geçirmeye çalışacak ve bu süre içinde de Monako’daki kontrol merkezinden izlenecek. Yolculuk boyunca meteorologlar ve uçuş stratejistleri tarafından en uygun rota hakkında bilgilendirilecek.

Solar Impulse, Güneş Enerjisi

Proje mart ayında Abu Dabiden başladı; ancak okyanus üstünde uygun hava şartlarının beklenmesi sebebiyle Çin’de bir aydan fazla beklendi.

Uçağın kanatlar arası mesafesi jumbo uçaklardan daha büyük; ancak ağırlığı büyük bir arabadan biraz fazla (2300 kilogram).

Solar Impulse, kanata montajlı 17 bin güneş panelinin tam randımanla çalışabilmesi için hem belli yönlerde rüzgârlara hem de bulutsuz gökyüzüne ihtiyaç duyuyor.

Deneyimli bir pilot olan Andre Borschberg, uçağın yapısına tamamen hakim olacak şekilde mühendis olarak da eğitilmiş. Yine de yolculuğun başında oluşabilecek bir aksilik durumunda Çin’e ya da Japonya’ya geri gelmeyi planlayan pilot, bu seçeneğin söz konusu olamayacağı bir noktadan sonra, başa gelebilecek bir aksilik durumunda ise Pasifik Okyanusu’na inmeyi planlıyor.

Solar Impulse, Güneş Enerjisi

Yolculuğun başarılı olması durumunda ise birkaç havacılık rekoru birden kırılacak.

Solar Impulse projesinin amacı havacılığın geleceğini değil, temiz enerji teknolojilerinin potansiyelini göstermek.

1. Adım: 9 Mart. Abu Dhabi (Birleşik Arap Emirliği) -> Muscat (Umman) – 441 km; 13 saat 1 dakika sürdü.
2. Adım: 10 Mart. Muscat (Umman) -> Ahmedabad (Hindistan) – 1,468 km; 15 saat 20 dakika sürdü.
3. Adım: 18 Mart. Ahmedabad (Hindistan) -> Varanasi (Hindistan) – 1,215 km; 13 saat 15 dakika sürdü.
4. Adım: 19 Mart. Varanasi (Hindistan) -> Mandalay (Myanmar) – 1,398 km; 13 saat 29 dakika sürdü.
5. Adım: 29 Mart. Mandalay (Myanmar) -> Çongçing (Çin) – 1,459 km; 20 saat 29 dakika sürdü.
6. Adım: 21 Nisan. Çongçing (China) -> Nankin (Çin) – 1,241 km; 17 saat 22 dakika sürdü.
7. Adım: 30 Mayıs. Nankin (Çin) -> Hawai

Yedinci adımında Solar Impulse’a ve pilotuna bol şans ve başarılı bir yolculuk geçirmesini diliyor, bulutsuz günler olsun diyoruz.

Solar Impulse, Güneş Enerjisi

Solar Impulse, Güneş Enerjisi

Solar Impulse, Güneş Enerjisi

Kaynak: BBC, Solar Impulse

SON YAZILAR

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Nükleer inadından vazgeçin!

Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın yapımcı şirketi ROSATOM’un, TAEK'in Akkuyu NGS ikinci reaktörü inşaatı için sınırlı izin vermesine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’dan tepki geldi. İzin...

Elveda rüzgar, güneş, verimlilik, demokrasi

Ne yenilenebilir enerji ne de enerji verimliliği ülke politikasının önceliği değil artık. Zaten 2007’deki mevzuat çalışması bugüne kadar ertelene ertelene güdük hale geldi bile. Artık...
Ruken Zilan
Ruken Zilanhttps://www.researchgate.net/profile/Ruken_Zilan
Ruken Zilan liseyi 15 yaşında dışarıdan bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi ve ODTÜ Fizik bölümlerinde Lisans ve Yüksek Lisansını yapmıştır. 2. Yüksek Lisansını TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde Burslu olarak Bilgisayar Mühendisliğinde yapmıştır. 2007-2014 yılları arasında UPC-BarcelonaTech'te Doktora çalışmaları yapmıştır. 2008-2012 yıllarında Avrupanın en hızlı bilgisayar merkezlerinden Barcelona Supercomputing Center, Araştırma Merkezi'nde CISCO Sys. Kaliforniya burslusu olarak çalışmıştır. Bilim, teknoloji, sürdürülebilir yaşam, gezi ve uluslararası kültürlerin meraklısıdır. İngilizce, İspanyolca, temel seviyede de Katalanca ve Fransızca bilmektedir.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,215TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol