Kış dönemi her canlı için yaşam daha zorlu geçer. Peki, kuşlara yardımcı olmak için 3 ufak adım atmanın yeteceğini ve kuşların kışın soğuk zamanlarını daha kolay geçebileceğini biliyor muydunuz?

Bu kış dışarıda yaşayan kuşları ve kendi kuşlarınızı beslemek için en iyi yollar şunlar:

  • Soğuk havada kuşların çok çeşitli yemek yemesi gerekir. Özellikle yağlı besinler kuşlar için önemlidir. Örneğin; yağlı tohumlar, ev yapımı kekler veya kurutulmuş meyveler gibi. Aynı zamanda mutfağınızda yemediğiniz artıklar da iyi iş görebilir. Pastalar ve tuzsuz, ufak parçalar halindeki etler de kuşlar için kışı geçirmede yardımcı olur. Yaban hayatı danışmanı Richard James yaptığı açıklamada, “Kuşlar için yağlı besinler faydalı olabilir; fakat aşırıya kaçılmamalıdır” dedi.

  • Havaların daha soğuk olduğu dönemlerde, kuşlar su bulmakta zorlanır. Çünkü sular genelde donmuş haldedir. WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı), kuşların su içebilmesi ve aşırı soğuk havalarda donarak ölmemesi için pinpon topu büyüklüğünde kabın içine su doldurulmasını ve ufak bir yuva haline getirilmesini öneriyor.

    kışın bir kuş

  • Ayrıca daha soğuk havalarda, evinizin kuşlar için vazgeçilmez bir yer olduğunu unutmayın. Tıpkı kedilerin araba kaputlarına sığınması gibi kuşlar da evlerinizin pencere ve çatı kısımlarına içgüdüsel olarak gelebilir. Bu durumda çatınıza veya bacanıza, giriş ve çıkışın sağlanabileceği karton bir yuva yapabilirsiniz veya pencerenize yine aynı şekilde küçük bir kapalı kafes yapabilirsiniz.

Kaynak: Telegraph