Okuma süresi: 2 dakika

Dünyanın en büyük zaman kısıtlamalı kısa film yarışması 48 Saat Film Projesi önceki senelerde de olduğu gibi 2016 Kasım’ında da İstanbul’da gerçekleştirilecek. Bu demek oluyor ki 11 Kasım Cuma günü saat 19.00 ile 13 Kasım Pazar günü saat 19.00 arasındaki 48 saatlik zaman diliminde amatör profesyonel fark etmeden isteyen herkes kısa film çekecek.

17 Kasım’da yapılacak olan galada jüri tarafından birinci seçilen filmin ekibi Seattle’da gerçekleşecek olan ve bütün 48 saat birincilerinin buluştuğu Filmapalooza‘ya iki uçak bileti kazanacak. Filmapalooza’da dünyada çekilen bütün 48 Saat Film Projesi filmleri arasından seçilen en iyi on film ise 2017 Cannes Film Festivali‘nde Kısa Film Köşesi’nde gösterilecek.

48 Saat bir film için oldukça kısa, her şey bu süreye mi dahil?

Herhalde en önemli kural, filmin tüm yaratıcı sürecinin yani senaryo, provalar, kostüm ve set düzeni, filmin çekimi, montaj gibi her türlü unsurun bu resmi süre içinde gerçekleşmesi gerektiği.

Resmi zaman diliminden önce; film ekibinin organize edilmesi, filmde rol alacak kişilerin belirlenmesi, filmde kullanılacak ekipmanın hazırlanması ve filmin çekileceği mekânların belirlenmesi/izinlerin alınması gibi çalışmaları yapabiliyorsunuz.

Her ekip 48 Saat Film Ekibi tarafından belirtilmiş bazı zorunlu karakter, aksesuar veya repliği kullanmak durumunda, bir de filmde rol alanlar ve tüm film ekibi gönüllülerden oluşmalı.

48-saat-film13 Kasım teslim günü

48 Hours Film Project dünyadaki farklı şehirlerde farklı hafta sonlarında gerçekleşecek ancak katılan ekibin filmini tüm kriterlere uygun biçimde 13 Kasım Pazar günü 19.30’a kadar önceden belirtilmiş mekânda teslim etmesi gerekiyor.

Siz de ister profesyonel ister amatör olun, böyle bir deneyim yaşamak istiyorsanız başvurmalısınız. Detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilir veya [email protected] adresine e-mail atarak sorularınızı sorabilirsiniz.