Fotoğrafçı Ellen Cantor kitapların en sevdiği anılarının kaynağı olduğunu sanatsal bir açıdan ifade etmenin yolunu bulmuş. Sanatçı projesinden bahsederken “Prior Pleasures adlı yeni projem, büyük ölçüde edebiyata olan aşkımdan ilham alıyor” diyor.

“Bu seri anıları ve geçmişin muhafazasını keşfederken bir yandan da bir sonraki nesil için görsel bir miras yaratılmasını da sağlıyor. Bu seri için fotoğrafını çektiğim kitapları çocukluğumdan beri yanımda taşıyorum. Annem onları bana okudu, ben de şimdi çocuklarıma okuyarak yazılı ve sözlü anlatım geleneğini sürdürüyorum.”

Siyah İnci, Heidi, Küçük Kadınlar ve Alice Harikalar Diyarında da dahil olmak üzere toplamda 25 klasik çocuk kitabının fotoğraflandığı projede Cantor bu romanlara hayranlığını göstermek için farklı sayfalardaki bağımsız fotoğrafları kapsayan göz kamaştırıcı kompozisyonlar hazırlamış. Sonuç ise kitap okumanın ne kadar büyülü olabileceğini gösteren ruhani bir tasvir.

“Projede herhangi bir Photoshop etkisi olmadan çoklu pozlama tekniği kullanılarak yaratıldı” diye açıklıyor sanatçı. “Son sayfaları, illüstrasyonları ve metinleri fotoğrafladım. Bu süreç bir kitabın kanat çırparcasına açılarak tüm nesillerden okuyucular için canlanmasının heyecanını göstermemi sağlıyor.”

Alice Harikalar Diyarında

Book1

Siyah İnci

Book2

Sekiz Kuzen

Book3

Küçük Kadınlar

Book4

Nancy Drew

Book5

Bir Çocuğun Şiir Bahçesi

Book6

Hacı Baba

Book7

Hans Brinker ve Gümüş Patenler

Book8

Heidi

Book10

Up One Pair of Stairs

Book11

Raggedy Andy

Book12

The Campfire Girls

Book13

Kaynak: Slate