Okuma süresi: < 1 dakika

Araştırmacılar, duran kalbi tekrar çalıştırabilecek bir sistem geliştirdi. Bu, kalp nakli bekleyen hastalar için iyi bir haberken, etik soruları da beraberinde getiriyor: Kalbini başka bir vücutta yeniden çalıştırabiliyorsak o insanın öldüğünü nasıl ilan ederiz?

Harvard Üniversitesi’nde tıbbi etik alanında çalışan Robert Troug, “Kan dolaşımı başka bir vücutta sağlanabilirken, geri döndürülemez bir durum olduğunu nasıl söylersiniz? Organ naklini gerçekleştirmeye odaklandığımızda bu ayrıntıyı gözden kaçırıyoruz” diyor.

Kalp Nakli 1

Kalp nakli bekleyenlerin, bitkisel hayattaki hastanın ailesinden resmi onay alması gerekiyor çünkü hayatını kaybeden birinden kalp nakli yapılması oldukça riskli. Bitkisel hayattaki hastaların kalpleri, kişi hâlâ hayattayken yavaşlatılabilir ya da çıkartılarak 4 derecelik kutularda muhafaza edilebilir.

Kalbi yavaşlatmak, kalp fonksiyonlarını yüzde 90 oranında durdurmak anlamına geliyor, bu da doktorlara kalpteki oksijen tükenmeden önce naklin gerçekleştirilmesi için yeterli zamanı tanıyor. ABD’de her yıl bu yöntemle yaklaşık 180 kalp nakli yapılıyor, fakat bu oran mevcut ihtiyacı karşılamak için yeterli değil.

TransMedics adlı şirket tarafından geliştirilen ve 250 bin ABD doları değerindeki cihaz, çıkarılan kalbi soğutmak yerine sıcak tutuyor. Steril bir hazneye yerleştirilerek atması sağlanan kalbin oksijen, kan ve besleyici madde ihtiyacı tüpler yardımıyla sağlanıyor.

Kaynak: Science Alert, Curious