Ana SayfaYeşilPaylaşım ve SürdürülebilirlikKomünist Başkan'dan Somalı kadınlara: Dayanışmayla kışa hazırlanalım

Komünist Başkan’dan Somalı kadınlara: Dayanışmayla kışa hazırlanalım

-

Gıda alışverişiniz ve kış hazırlıklarınız için hem temiz, sağlıklı hem de dayanışma dolu önerilerimiz var. Zaten zengin olanların cepleri yerine dayanışma kokanları onurlandırmak kadar umutlu bir davranış var mı sizce?

Alışveriş yapmak özellikle kent insanı için şart oldu. Hâlâ köylerde yaşayan şanslı insanlardan değilseniz süpermarketlere mecbur gibi hissetmenize gerek yok. Biraz araştırma yapmak ve biraz duyarlı olmak hem sağlığınız için hem de geleceğimiz için önemli.

Yeterli beslenebilmek ve sürekli artan ihtiyaçları sağlamak için dikkatli olmak lazım. Ancak ihtiyaçlarımızı gidermenin tek yolu içinde sayısız kimyasal madde bulunduran paketlenmiş ürünler değil elbette.

13 Mayıs 2014 günü gerçekleşen ve hepimizi yasa boğan Soma Faciası sonucu birçok aile mağdur oldu. Hayatını kaybeden işçilerin aileleri yasa gömülüp hayattan kopmak yerine, azimle çalıştılar ve dayanışmanın gücünü hepimize gösterdiler.

Somalı çalışkan kadınlardan bahsetmişken el emeği göz nuru sabunlarını söylememek olmaz. Daha önce haberini yaptığımız sabunlara buradan ulaşabilirsiniz.

Soma Kadın Salça 1

Kadınlar hiç durmadan, yılmadan çalışıyor. Somalı emekçi kadınların ürünlerinin 2015 yılı fiyat listesi şu şekilde: 

  • Güneşte koyultulmuş biber salçası kg fiyatı : 25 TL
  • Güneşte koyultulmuş biber salçası kg fiyatı: 20 TL
  • Güneşte koyulmuş domates+biber salçası kg fiyatı: 22,50 TL
  • Karışık erişte (Domatesli+biberli+ıspanaklı+sade+kerevizli+havuçlu) kg fiyatı: 15 TL
  • Tarhana kg fiyatı: 15 TL
  • Bamya konserve kg fiyatı: 20 TL
  • Taze fasulye konserve kg fiyatı: 15 TL
  • Menemen Sosu (Domates+kırmızı biber+yeşil biber) kg fiyatı: 12,5o TL

Üretimin hijyenik koşullarda, geleneksel yöntemlerle ve katkısız yapıldığını önemle belirtmek gerekiyor. Siparişlerinizi [email protected] adresine adresinizi de içeren bir e-posta ile iletmeniz yeterli. Ödeme banka havalesi ile yapılıyor ve banka hesabı teyid maili ile tarafınıza bildiriliyor. Kargo ücreti alıcıya ait ancak kargo şirketi ile anlaşma yapıldığından indirimli tarife uygulanıyor. Destekleyen Alevi Kültür Derneği ve Temel İhtiyaç Derneğiiyi ki varsınız.

Komünist başkandan organik fasulye ve nohut

Son yerel seçimlerde Dersim’in Ovacık ilçesinin Belediye Başkanı olan Fatih Mehmet Maçoğlu‘nun da bizzat katıldığı tarım faaliyetleri sonucunda organik fasulye ve nohutlar da satışa sunuldu. Satılan ürünlerden elde edilen gelirle eğitim desteklenecek. Türkiye’nin tek komünist belediyesinin vasıtasıyla eğitime destek olmak için Ovacık Belediyesi ile iletişime geçmeniz yeterli. E-posta üzerinden iletişime geçmek isterseniz [email protected] adresini veya 0428 511 21 72 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Fatih Mehmet Maçoğlu 2

Bu Facebook sayfasını inceleyerek Elden Ele Pazarı adlı oluşuma ulaşabilirsiniz. Nar ekşisi, pul biber, yeşil zeytin, zeytinyağı, tarhana ve çilek reçeli edinebilirsiniz. Sipariş için mail atabilirsiniz, facebooktan iletişim kurabilirsiniz veya 0533 350 61 76 ile 0533 270 03 90 numaralı telefonları arayabilirsiniz. Şimdilik yoğunlukla Ankara ve İstanbul’da ulaşabileceğiniz ürünlere 100 lira üzeri alışverişlerinizde Halkevleri’nin şubesi olan diğer şehirlerden de ulaşabilirsiniz.

Bunlara ek olarak süpermarketlere gitmek yerine küçük esnafı ve semt pazarlarını da onurlandırabilirsiniz. Gelenekler bazen iyidir.

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

WWF’den Söke’de Onarıcı Tarım buluşması

WWF(Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Dünya Toprak Günü'nü paydaşlarıyla birlikte kutladı. Aydın Söke’de gerçekleştirilen ‘Onarıcı Tarım’ buluşmasında yöre çiftçileri ile biraraya gelindi. 2019'da başlayan uygulamaların sonuçlarının...

Esnek çalışma iklim değişikliğiyle mücadelede yeni bir silah olabilir

Citrix’in de destek verdiği Yeşil Gelecek Endeksinin (Green Future Index) ortaya koyduğu üzere, yeni çalışma modelleri yalnızca konfor sağlamakla kalmıyor, iklim değişikliğiyle mücadeleye anlamlı bir...

Girişimci kadınlar Giresun’da atalık tohumlarla organik üretimi e-ticarete taşıdı

Özellikle son bir yıla yakın süredir içinden geçilen bu zorlu pandemi sürecinde evde yemek pişirme oranı oldukça arttı. Aynı zamanda gıdanın bağışıklık üzerindeki etkisi ve...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol