Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin çöplerinin toplandığı bölgede kurulan Metan Gazından Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi’nde bu yıl, 58 milyon 389 bin 950 kilowatt/saat elektrik üretildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, verdiği demeçte, Konya’nın çöplerinin toplandığı katı atık depolama alanında hizmete sundukları tesisin, sadece Konya ve Türkiye açısından değil, tüm dünyada ve yeryüzünde hayatın devamı açısından da öncü ve çevreci bir tesis olduğunu ifade etti.

Tesisin dört üniteden oluştuğunu, toplam kapasitesinin saatte 5,6 megavat (mw) olduğunu dile getiren Akyürek, tam kapasite ile çalışan tesisin günlük ortalama 30 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayabildiğini belirtti.

Saatte 2 bin 850 metreküp çöp gazı yakılarak enerjiye dönüştürüldüğünü söyleyen Akyürek, açığa çıkan ısının da bin 200 metrekarelik alanda oluşturulan serada değerlendirilerek, yıl boyunca domates üretildiğini aktardı.

Akyürek, 2013 yılında 45 milyon 233 bin 950 kilowat/saat elektrik üretilen tesiste, hizmete sunulduğu 2012 yılından bu yana 85 milyon 173 bin kilowat/saat elektrik üretildiğini bildirdi.

Belediye tarafından 2008 yılında hizmete sunulan Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesislerinin de günde yaklaşık 5 ton tıbbi atığı bertaraf ettiğine dikkati çeken Akyürek, “Geçen yıl 2 bin 40 ton tıbbi atığın bertaraf edildiği tesislerde, kurulduğu günden bu yana 8 bin 610 ton tıbbi atığın bertarafı gerçekleştirilmiştir” dedi.

Başlık Görseli: Konya’nın Gündemi