Ana SayfaKültür & SanatSinemaKristal Kayısılar sahiplerini buldu

Kristal Kayısılar sahiplerini buldu

-

7. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde çok özel bir ödül töreni yaşandı. Ilgar Najaf’ın yönettiği “Nar Bağı”, Uluslararası Yarışmada; Onur Saylak’ın yönettiği “Daha” ise Ulusal Yarışmada “En İyi Film” ödülünü aldı. “İşe Yarar Bir Şey” filminde oynayan Başak Köklükaya Ulusal Yarışmada, “En İyi Kadın Oyuncu” seçilirken, “En İyi Erkek Oyuncu Kristal Kayısı Ödülü”nün sahibi ise “Daha” filmindeki performansıyla Ahmet Mümtaz Taylan oldu.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Festival Başkanı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile Festival Direktörü Suat Köçer’in ev sahipliğinde gerçekleşen 7. Malatya Uluslararası Film Festivali, yedi günlük rüya gibi bir yolculuğun ardından görkemli bir törenle sona erdi. Gecede “Kristal Kayısı”lar sahiplerini bulurken İran sinemasının güçlü kadın yönetmeni Rahkshan Bani Etemad, Onur Ödülü aldı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Nikah Sarayı’nda düzenlenen, Ceyda Düvenci ve Bülent Şakrak’ın sunduğu, sinema yıldızlarının kırmızı halıdaki ışıltılarıyla başlayan 7. Malatya Uluslararası Film Festivali kapanış töreninde sahneye ilk olarak Festival Direktörü Suat Köçer geldi. Köçer, “Çok güzel bir tablo vardı 1 hafta boyunca. Festivalde yer alan herkese, Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne, Malatya halkına çok teşekkür ederim.” diyerek sahneyi Festival Başkanı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a bıraktı. Çakır, “Festivalin geçmiş yıllara göre daha kapsamlı olması ve salonların dolu olması beni çok mutlu etti. Festivalin amacına uygun şekilde yapılmış olması biz festivali düzenleyenler için gurur verici. Emek veren herkese teşekkür ederim” dedi.

Çakır’ın ardından Maliye Bakanı Yardımcısı Dr. Cengiz Yaviloğlu da yaptığı konuşmada filmlerde, dizilerde oynayan sanatçıların kattığı değerlere dikkat çekti.

Sinemaya olan yoğun ilgi ve alakanın temsilcilerinden Kırgızistan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi İbragim Dzhunusov da yaptığı konuşmada Türkiye ve Kırgızistan arasındaki kültürel ve sinemasal benzerlikten bahsetti.

Kırgızistan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi İbragim Dzhunusov’un ardından gecede konuşma yapan Malatya Vali Vekili Ali Sakar da: “Sinemanın ışığı bu hafta Malatya’dan yükseldi. Malatya Film Festivali uluslararası bir marka oldu. Önümüzdeki yıllarda bu marka değeri daha da artacaktır. Festivale katkıda bulunan ve festivalimize gelen herkese teşekkür ederim.” dedi.

Bu yıl 7.si düzenlenen festivalin Onur Ödülü’nün sahibi kariyerinin başından itibaren dünya sinemasına damgasını vurmayı başarmış, İranlı kadın sinemacı Rahkshan Bani Etemad oldu. Etemad’a ödülünü, Festival Başkanı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır takdim etti. Etemad de ödülü ile ilgili; “Buradan bulunmaktan çok gurur ve mutluluk duyuyorum.” diyerek hislerini paylaştı.

Onur Ödülünün ardından bu yıl ilk kez festival kapsamında gerçekleştirilen Malatya Film Platformu Yapım Destek Ödülleri de sahiplerini buldu.

Gecede TRT Ön Alım Yapım Destek Ödülü’nü TRT Genel Müdür Yardımcı Tuncay Yürekli, Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu ve Aslı Erdem’in “Birlikte Öleceğiz” projesine verirken, Ertem Eğilmez Aile Filmleri Yapım Destek Ödülü ve 100.000 TL (Yüzbin) para ödülünün sahibi Alp Kamber ve Kâmil Koç’un “Julia’ya Aşık Olmak” isimli projesi oldu. Ertem Eğilmez Aile Filmleri Yapım Destek Ödülü’nü Ertem Eğilmez ailesi adına Arzu Film Genel Müdürü Kâmil Çevikalp takdim etti.

Gecede daha sonra Ulusal ve Uluslararası Kısa Metraj Film Yarışması’nın kazananlarına geçildi. Uluslararası Kısa Metraj Yarışması’nın “En İyi Filmi”ni Reşat Strick açıkladı. Ödül yönetmenliğini Diana Lu’nun yaptığı “Annemle Geçen Bir Yaz” (Summer Time with My Mother) filmine verildi.

Ulusal Kısa Metraj yarışmasının kazananları ve ödül verenleri şöyle sıralandı; Ulusal Kısa Metraj Jüri Özel Ödülü Vadi (Salih Toprak – Can Erkan)’nin olurken ödülünü yapımcı Yonca Ertürk, Ulusal En İyi 3. Kısa Film ödülünü alan “Toprak” (Onur Yağız)’a sinema yazarı Fırat Sayıcı, Ulusal Kısa Metraj En İyi İkinci Film Ödülünü almaya hak kazanan “Bir İş Görüşmesi Hikayesi” (Alkım Özmen)’nin ödülünü yönetmen ve yapımcı Zeynep Gülru Keçeciler verdi. Ulusal En İyi Kısa Film Ödülünü ise Ayris Alptekin’in “Kot Farkı” filmi aldı. Alptekin, ödülü sinema yazarı Sidar Serdar Karakaş’tan aldı. Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda ‘En İyi Kısa Film’e Kristal Kayısı Ödülü ile 5 bin TL para ödülü verildi. Yarışmada ikinci filme 3 bin, üçüncü film ise 2 bin TL ile ödüllendirildi.

NETPAC Asya Filmleri Ödülü ise, ayrıntılı ve sofistike sinematik araçları kullanarak, yalnızca Türk azınlıkların zorlu gerçekliğini değil, aynı zamanda zulüm gören gerçekleri de dokunaklı bir şekilde ortaya koyduğu gerekçesiyle “Mavi Sessizlik” filminin oldu. Ödül, filmin yönetmeni Bülent Öztürk’e Jeffrey Jeturian tarafından takdim edildi.

Uluslararası En İyi Film; “Nar Bağı”

Festivalde bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Film Ödülü anlatı yapısı, şiirsel dili, derin insancıllığından, özellikle yıllarca belleklerden silinmeyecek son sahnesi ve diğer unutulmaz imgelerinden ötürü Ilgar Najaf’nın yönettiği “Nar Bağı” (Pomegranate Orchard) filmine verildi. Ödülü sahibine teslim eden Uluslararası Jüri Başkanı Nacer Khemir oldu. “Nar Bağı” filmi Kristal Kayısı Ödülü’nün yanı sıra 15.000 Euro para ödünün de sahibi oldu.

Kristal Kayısı Jüri Özel Ödülü ise festivalin uluslararası jüri üyesi Fatemeh Motamed Arya tarafından “Daha” adlı filmdeki çarpıcı ve güçlü performansı için genç yetenek Hayat Van Eck’e takdim edildi.
Ödül Gecesi’nde SİYAD ÖDÜLÜ’nün sahibi ise insanlığın güncel ve ertelenemez sorunlarına yaklaşımındaki tutarlı, dengeli ve sağaltıcı bakış açısı ve işlenmesi zor konuyu yalın bir dille sinemalaştırmasındaki başarısı nedeniyle Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği “Buğday” filminin olurken, Kemal Sunal Halk Ödülü ise Ümit Ünal’ın yönettiği “Sofra Sırları” filminin oldu.

Festivalde bu yılın Ulusal Uzun Metraj Yarışması’nın kazananları, Kristal Kayısı Ödüllerini birbirinden değerli isimlerden aldılar.
Ulusal Yarışma En İyi Film Ödülü’nü açıklamak üzere sahneye Festival Başkanı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır geldi.

Sosyal bir meseleyi, yarattığı derinlikli karakterlerle, güçlü ve etkili bir biçimde aktardığı için, bir ilk film için beklentileri aşan olgunlukta, çağdaş bir sinema dili kullanarak, katmanlı okumalara açık bir hikaye kurduğu için, yarattığı gerilim ve merak duygusunu eksiltmeden sonuna taşıdığı ve bütünlüklü bir sinema cümlesi kurduğu için, yaratıcılarının görsel, sanatsal, dramatik hikaye anlatımındaki becerisini ve hevesini daha ileriye taşımaları için en iyi film ödülüne Onur Saylak’ın yönettiği “Daha” filmi layık görüldü. Onur Saylak “En İyi Film Kristal Kayısı Ödülü ve 100.000 (Yüz Bin) TL para ödülünü Çakır’dan aldı. Saylak, ödül ile ilgili şunları söyledi; “Bu ödülü festivale katılan tüm filmler adına alıyorum” diyen Saylak, Hakan Günday’a böyle güzel bir roman yazdığı ve kendisiyle paylaştığı için teşekkür etti.

“Ödülümü Tüm Kadınlar için Alıyorum”

“İşe Yarar Bir Şey” filmi ile Ulusal Yarışma’da “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü alan Başak Köklükaya yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Her seferinde kendimi sakinleştirmeye çalışıyorum. Çok heyecanlanıyorum. Bu heyecan bir taraftan da çok hoşuma gidiyor. Tüm oyuncu arkadaşlarımla bu heyecanımı paylaşıyorum. Bir kez daha çok gururlandım. Pelin Esmer ve Barış Bıçakçı’ya çok teşekkür ediyorum. Ben de bu ödülü ekibim adına alıyorum ve bir de tüm kadınlar için alıyorum.”

Ulusal Uzun Metraj Yarışma Jüri Özel Ödülü’nün sahibi ise Yasemin Küçükçavdar’ın yönettiği “Eksi Bir” filmi oldu. Küçükçavdar, ödülü ünlü oyuncu Oktay Kaynarca’dan aldı.

“İlk filmini yapan bir yönetmenin parıldayan rejisi, iyi oyuncu yönetimi ve ustalıkla kurduğu akıcı atmosferi en iyi şekilde ve olgunlukla yansıtması sebebiyle En İyi Yönetmen Kristal Kayısı Ödülü ve 20.000 TL (Yirmi Bin) para ödülü almaya “Sarı Sıcak” filmiyle Fikret Reyhan layık görüldü. Ödülü ünlü yönetmen Selim Evci tarafından takdim edildi.

En İyi Senaryo Kristal Kayısı Ödülü ve 15.000 (On Beşbin) TL Para ödülü ise büyük bir hikâyeyi küçük harflerle yazan, bu mütevazi üslubuyla da bizi kendine borçlu bırakan “Sarı Sıcak” filminin senaristi Fikret Reyhan’a verilirken, Fahri Kayahan En İyi Müzik Kristal Kayısı Ödülü ve 10.000 TL (OnBin) para ödülü “Kırık Kalpler Bankası” filmi ile Korhan Futacı’nın oldu. Ödülü, Festivalin İcra Kurulu Başkanı ve Belediye Genel Sekter Yardımcısı Ertan Mumcu takdim etti. En İyi Görüntü Yönetmeni Kristal Kayısı Ödülü “Buğday” filmi ile Giles Nuttgens aldı. Ödülü efsane “American History X” filminin yapımcısı John Morriessey yönetmen Semih Kaplanoğlu’na takdim etti.

7. Malatya Uluslararası Film Festivali Ödülleri:

Ulusal Ödüller

• En İyi Film Kristal Kayısı Ödülü DAHA
• En İyi Yönetmen Kristal Kayısı Ödülü SARI SICAK (FİKRET REYHAN)
• En İyi Senaryo Kristal Kayısı Ödülü SARI SICAK (FİKRET REYHAN)
• En İyi Görüntü Yönetmeni Kristal Kayısı Ödülü GILES NUTTGENS (BUĞDAY)
• En İyi Kadın Oyuncu Kristal Kayısı Ödülü BAŞAK KÖKLÜKAYA (İŞE YARAR BİR ŞEY)
• En İyi Erkek Oyuncu Kristal Kayısı Ödülü AHMET MÜMTAZ TAYLAN (DAHA)
• En İyi Kurgu Kristal Kayısı Ödülü ÖMER GÜNÜVAR / FİKRET REYHAN (SARI SICAK)
• En İyi Sanat Yönetmeni Kristal Kayısı Ödülü NAZ ERAYDA (BUĞDAY)
• Fahri Kayahan En İyi Müzik Kristal Kayısı Ödülü KORHAN FUTACI (KIRIK KALPLER BANKASI)
• Jüri Özel Ödülü Kristal Kayısı Ödülü EKSİ BİR (YASEMİN KÜÇÜKÇAVDAR)
• En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Kristal Kayısı Ödülü (ÖYKÜ KARAYEL – İŞE YARAR BİR ŞEY)
• En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Kristal Kayısı Ödülü (MEHMET ÖZGÜR – SARI SICAK)
• Umut Vadeden Kadın Oyuncu Kristal Kayısı Ödülü İNCİNUR DAŞDEMİR (MURTAZA)
• Umut Vadeden Erkek Oyuncu Kristal Kayısı Ödülü HAYAT VAN ECK (DAHA)
• Ulusal Kısa Metraj En İyi Film KOT FARKI (AYRİS ALPTEKİN)
• Ulusal Kısa Metraj En İyi İkinci Film BİR İŞ GÖRÜŞMESİ HİKAYESİ (ALKIM ÖZMEN)
• Ulusal Kısa Metraj En İyi Üçüncü Film TOPRAK (ONUR YAĞIZ)
• Ulusal Kısa Metraj Jüri Özel Ödülü VADİ (SALİH TOPRAK – CAN ERKAN)

Uluslararası Ödüller

• Kristal Kayısı En İyi Film Ödülü “Nar Bağı” / Pomegranate Orchard
• Kristal Kayısı Jüri Özel Ödülü Hayat Van Eck (Daha)
• Uluslararası En İyi Kısa Metraj Film “Annemle Geçen Bir Yaz” (Summer Time with My Mother)

Özel Ödüller

• NETPAC ÖDÜLÜ Mavi Sessizlik / Bülent Öztürk
• SİYAD ÖDÜLÜ Buğday / Semih Kaplanoğlu
• KEMAL SUNAL HALK ÖDÜLÜ Sofra Sırları / Ümit Ünal

Malatya Film Platformu

• TRT Ön Alım Yapım Destek Ödülü Birlikte Öleceğiz (Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu, Aslı Erdem)
• Ertem Eğilmez Aile Filmleri Yapım Destek Ödülü Julia’ya Aşık Olmak (Alp Kamber, Kamil Koç)

 

SON YAZILAR

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor!

Bu yıl 18'incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs 2023 günü İstanbul’da yapılacak açılış etkinliği ile seyircisiyle buluşacak. Bir hafta sürecek festivalde emek temalı filmlerin yanı...

Salt Beyoğlu: Bu son şansımız mı?

İklim değişikliğinin ekosistem ve biyoçeşitlilik üzerindeki etkilerine dikkat çekmeyi amaçlayan Bu son şansımız mı? gösterim programının 2022 seçkisi, Yunanistan’dan Peru’ya, Kanada’dan Avustralya’ya uzanan beş belgesel filmi bir...

Institut français Ankara sinema ve sergi salonunda yeşil filmler gösterimde olacak

Institut français Turquie, 8 Aralık Dünya İklim Günü vesilesiyle “sinema ve çevre” temalı 3 filmden oluşan programını sinemaseverler ile buluşturuyor. Sinema; sesinizi duyurmanıza, zihniyetleri/alışkanlıkları değiştirmeye çalışmaya ve toplumun belirli...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol