Kadıköy Bahariye’de, 2014 yılında Elif Arman ve Emre Tandoğan tarafından kurulan, 30 seyirci kapasiteli bir tiyatro Küçük Salon. Popüler işler peşinde koşmayan, seyircisine özgün performanslar sunan bir ekibe sahip.

Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun zorlu yaşamını anlatan tek kişilik oyunları Frida’yı seyrettim. Oyun metni Beliz Güçbilmez’ ait. Siyasi yönü ve bir sembol haline gelen dış görünümünden ziyade Frida’nın iç dünyasını ve duygularını ön plana çıkaran bir metin oluşturmuş yazar. Frida’nın çocuklukta baş gösteren hastalığını, geçirdiği kazayı, anne olma arzusunu, babası tarafından sevilmemişliğini ve saplantılı aşk hayatını derinlemesine işlemiş.

Oyun, Frida’yı oynayacak bir oyuncunun karakteri anlama süreci üzerinden tasarlanmış. Oyuncu bazen eteğini beline bağlayıp, kaşlarını boyayıp Frida oluyor; bazense rolden çıkıp Frida’ya üzülüyor, kızıyor, merhamet ediyor. Oyunda eksikliğini hissettiğim tek nokta Frida’yı oynamaya çalışan oyuncu ile Frida arasındaki geçişlerin zaman zaman belirsiz olmasıydı. Bunun daha net gösterilmesini isterdim.

Buna karşın oyuncu Elif Arman sahnede tüm hünerlerini sergiliyor. Bedenini bir balerin kadar, sesini bir ses sanatçısı kadar güçlü kullanıyor. Ölüm korkusu değil çok güçlü bir yaşama isteği ile dolu olan, sevdiği Diego tarafından sürekli aldatılan, hastalık nedeniyle giderek incelen bacağına öfke duyan ve acı çeken Frida’nın “Beni kendine daha fazla aşık etme hayat; ben seni bırakamıyorum bari sen beni bırak.” Diyen mutsuzluğunu ve “Ben Frida Kahlo: yürüyemezsem dans ederim.” Diyen tutkulu yanını bir arada başarıyla hissettiren Elif Arman, mütevazı dekoru bedeniyle büyüten bir performansa sahip.

Melis Boyacı’ya ait dekor, Frida’nın tanıtılmak istendiği perspektif açısından gerçekten başarılı. Eksik, karanlık ve parçalanmış…

Yönetmen Emre Tandoğan oyunun akıcı olmasını sağlayacak bir rejiye ek olarak, oyuna yerleştirdiği mitolojik bir bölümle de imzasını atmış.

Şimdiye dek genelde renkli fotoğraflardan tanıdığımız, yaşamındaki tüm zorluklara rağmen “Yaşasın Hayat” diyerek gücünü gösteren Frida’nın duygu dünyasını daha yakından görmek isterseniz Küçük Salon’un sosyal medya hesaplarından ya da internet sitesinden oyun programına ulaşabilirsiniz. #YaşasınHayat

Yazar: Beliz Güçbilmez

Yönetmen: Emre Tandoğan

Oyuncu: Elif Arman

Dekor-kostüm tasarımı, afiş resmi: Melis Boyacı

Işık-Müzik: Enrico Zeber

Koroegrafi: Derya Aslan, Elif Arman

Kukla Tasarımı: Çağrı Yılmaz, Elif Arman

Yönetmen Yardımcısı: Ceren Ünal

Asistanlar: Fatma Cengiz, Gökçen Sağlam.                  

Afiş-broşür tasarımı, oyun fotoğrafları: Emre C. Sancar

Tek Perde; 70 Dakika