NetFlix’e ayrıca teşekkür etmemiz gerekti. Üçüncü gözümüz ile içsel olarak canlandırdığımız olayları, dışsal gözümüzle izlemek iyi geliyor. Gerçi, Hobbit’i okuduktan çok sonra gelen filmini izleyememiştim. Yüzüklerin Efendisi serisini otuzdan fazla izlediğimi göz önünde bulundurursak ne kadar üzüldüğümü anlayabilirsiniz.

Hobbit’te fragmanda kaldım, daha ileri gidemediğim çünkü kadim cüceleri hoplayan zıplayan makara yapan bir şekilde görünce içsel olarak gördüğüme yakın bir şey göremeyince, izlenimlerin yerleri değişmesin diye öylece bıraktım.

Witcher oyun serisinin ilkini oynamış birisi olarak dizinin çıktığını görünce 20 Aralık günü için 3-4 saat rezerve ettim. İlk olarak teenage dizisine dönmediği için sisteme teşekkür ediyorum. Son zamanlarda fantastik öğelere teenage yaş grubu çökmüştü. Cinsellik tadında, en azından True Blood’taki gibi vampirler bu işi yapar mitini burada çok göremedik. Ancak “Efso” Geralt bu konuda da ustalaşmış olsa gerek. Dizinin birkaç yerinde bunu görüyoruz. Çok normal, hayata dair bir şey cinsellik ve bir saatlik dizi içerisinde kısa bir süre yer alması beklenir. Kahraman kızı öpecek ve kurtaracak sonuçta. Toplumsal olarak kahraman arketipine iyi para yatırıyoruz. Kahramanın bir atı olacak ve kahraman da ata binecek. Evet, kolektif bilinçaltımıza selam olsun.

Dizinin bir iki bölümünde görsel efektlerin az uğraşılmış halini görüyorsunuz ancak senaryonun akışı içerisinde çok göze batmıyor. Oyunculuklar oldukça güzel. Geralt rolünde Henry Cavil’i görüyoruz. Ciri’de Freya Allan, Yenefer rolünde ise Anya Chalotra var.

Karakter gelişimlerine yeterince yer verilmiş. Yenefer’in yeniden doğması ve başlıca özelliğini alması üçlü şekilde ilerleyen senaryo açısından bir kilidin açılması anlamında. Farklı canavarları avlayan Geralt öldürmekten o kadar da yana değil. İnsanların diğer ırklar üzerinde kurduğu mantıksız iradesini de bize görünmeyen bir şekilde anlatıyor. Yennefer ise dualite gereği her şeyi isteyen bir büyücüye dönüşmüş durumda.

Büyünün olduğu diyarda ilahi büyü yapan rahip/keşiş grubuna şimdilik rastlamadık. Şimdilik cadılar ve büyücüler var. Büyü ile mutasyona geçmiş büyülü kırma varlıklar var. En muhteşimi de Altın Ejderhaydı.

Canavar avıyla gündemimize gelen Supernatural gibi olmadığını da belirtelim. Hristiyanlık mitolojisi üzerine oturmuyor, yazarın kendi dünyası içinde oluşturduğu gerçeklik içindeyiz okuyucu, izleyici ve oynayıcılar olarak. Sezon iki şimdiden övgüyü hak ediyor.

Dizinin detaylarına imdb üzerinden ulaşabilirsiniz.