Okuma süresi: < 1 dakika

1968 yılında bağımsızlığını kazanan ve Hint Okyanusu’nun Güneydoğusu’nda yer alan Mauritius Adası; şeker kamışı, tekstil, finans ve turizm sektörlerinde ekonomisini çeşitlendirmiştir.

Mauritius coğrafi olarak Mascarene Adaları’nın bir parçasını oluşturmaktadır. Mauritius adası ülkenin en büyük adası konumunda olup, ülkenin başkenti de bu ada üzerindedir.

Küresel ısınmanın olumsuz etkilerinin baş gösterdiği adada, ada yöneticileri harekete geçmiş ve kamu ile özel sektörü bir araya getirerek 2030 yılına kadar adadaki enerji üretiminin yüzde 65 oranlarına nasıl yükseltileceği üzerine projeler geliştirmiştir.

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2015 kapsamında izlediğimiz filmde, bize bu projelerin neler olduğu ve adanın küresel ısınmanın yanı sıra sürdürülebilir kalkınma hususunda da dünyaya örnek bir projeye sahip olmasının önemi vurgulanmaktadır. Filmde özel sektörde boy gösteren büyük firmaların yanı sıra, küçük ölçekli bağımsız enerji üreticileri firmaların hatta toplumu oluşturan bizlerin de artık kendi geleceğimizin inşa ve planlamasında nasıl bizzat rol alabileceğimiz anlatılmaktadır.

Tüm bunları 6 dakika gibi bir zamana sığdıran küçücük ama aslında kocaman filmi kesinlikle izlemelisiniz. Şimdiden keyifli seyirler.

Orijinal ismi: A Sustainable Island