Okuma süresi: 2 dakika

Buralarda sevgiliyle safari turları, balayında doğa tatilleri heyecanlandırırken sizi, oralarda tutkulu bir çift kurtlarla yaşıyor.

Jim ve Jamie Dutcher ile tanışmalı! Bu olağanüstü çift, altı yıldır bir kurt sürüsü ile Idaho Çölü’nde kalıyor. Dutcherlar, kurtlar ile birlikte süren yaşamlarında vahşi hayat ve insan iletişiminin tadını bolca çıkarıyor gibi duruyorlar. Geçen süre zarfında kurtların sarsılmaz güvenini kazanmayı başarmış çift, kurt popülasyonunu koruma prensiplerine dayanan birçok çalışma yürütüyor.

30 yıl boyunca aynı toprağın çocukları olduğumuz canlılar ile yaşayıp, kendi sürüsünün lideri olmuş Werner Freund’un sevgisi, Jin ve Jamie ile tekrar doğaya taşınıyor. Yakalanan kareler ise aralarındaki sadakat ve güveni en iyi şekilde yansıtıyor.

Gezegenin uzaylısı beşeriyet

Sürünün sosyal yapısı ve habitatı konusundaki araştırmalarıyla köylerin kentlerin komşuları kurtlarla insanlar arasındaki etkileşimin ince çizgilerini birleştiriyorlar. Mevcut konumu gereğince doğadan hayli soyutlanmış, gezegeninin uzaylısı kalmış beşeriyetin hadsizce sürdürdüğü yıkım kurtları da vurmuş olacak ki bulgular kurtların sayısında da bir düşüş olduğunu gösteriyor. Çift, halkın kurt nüfusu için yarattığı tehlike hakkında bir bilinçlendirme yaratmayı hedefliyor.

Dutcherlar, kurtların yaşayışlarında bizden parçalar görebiliyor: Aileden bir kurdun ölümündeki keder, yeni yavruların heyecanı ve genç kurtların yetiştirilmesindeki rol dağılımı insan tepkilerine benzer tarafları var ediyor.

photographer-jamie-dutcher-bonds-jim-and-jamie-dutcher
”Kurtların yaşamını ulaştırabildiğimiz herkesle paylaşabilmek istiyoruz.”
photographer-jim-dutcher-holds-jim-and-jamie-dutcher
 ”İki kurt nadiren birbirlerine temas etmeden ya da yalamadan yan yana bulunabilir. Bu da samimi canlıları hep birbirlerine sokulmuş bir halde görmemizin nedenidir”

107362953

107362970

107362964

107362962

107362966

107362971

Kaynak: Living With Wolfes