Ana SayfaKültür & SanatMüzikLemmy Kilmister anısına Motörhead'den unutulmaz 10 şarkı

Lemmy Kilmister anısına Motörhead’den unutulmaz 10 şarkı

-

Efsanevi heavy metal/hardrock grubu Motörhead’in vokalisti ve bas gitaristi Lemmy Kilmister aramızdan ayrıldı. Kanser olduğunu geçtiğimiz günlerde öğrenen Lemmy bu sabah (29 Aralık 2015) hayatını kaybetti.

1945 doğumlu Lemmy, heavy metal konusunda bir yapı taşıydı ve asla unutulmayacak efsaneler arasında yerini çoktan almıştı. Lemmy aynı zamanda kadınlardan oluşan heavy metal ve punk gruplarına verdiği destekle de bilinirdi.

(İllüstrasyon: Jason Beam)
(İllüstrasyon: Jason Beam)

Grup yaptığı açıklamanın sonunda yüksek sesle Motörhead şarkıları eşliğinde birer bira içerek Lemmy’yi diğer tarafa uğurlamamızı istedi. Ölümünün ardından grubun bateristi Mikkey Dee, grubun daha fazla devam etmeyeceğini açıklayarak Motörhead’in sahneden çekileceğini duyurdu.

Biz de Lemmy’nin anısına Motörhead’in asla unutulmayacak 10 şarkısını sizin için derledik:

Ace of Spades

Motörhead denince ilk akla gelen şarkı denebilir.

Brotherhood of Man

Hellraiser

Bu şarkı Hell on Earth şarkısı ile birlikte Hellraiser serisinin film müzikleri arasındadır.

Killed by Death

Oldukça eski bir şarkı olan Killed by Death’te klibin sonuna doğru Wendy O. Williams şifresi var. Bakalım kaçınız bunu fark edeceksiniz.

1916 

1. Dünya Savaşı’nda ölen arkadaşlarından geriye kalan bir askerin ağzından yazılmış bu şarkı, pek de Motörhead genel temposuna uymuyor ama oldukça güzel bir şarkı. Sözlerine de bakmanızı öneririm.

The One To Sing The Blues

Az bilinen bir şarkı olsa da benim favorilerimdendir.

Born to Raise Hell

Airheads filminde de kullanılan şarkıdır bu filmde Kilmister kısa süreli de olsa yer almıştı. İzlemeyenler için şiddetle tavsiye edilir.

Broken

Gene Airheads adlı filmde kullanılmış şarkılardan biri.

Orgasmatron

Sepultura’nın da cover yaptığı şarkılar arasındadır.

Whorehouse Blues

Türkçesi “genelev blues”u olan bu şarkıyı yorumsuz veriyoruz.

Bonus 1

Kilmister’in diğer grubu Hawkind ile yaptığı şarkılardan biri, bu şarkı tarihi karakter Hasan Sabbah’a yazılmış :

Bonus 2

Lemmy Kilmister belgeseli:

SON YAZILAR

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz

Şubadap Çocuk, Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz adlı yeni albümünü yayınladığını duyurdu. Çekirdeksiz Domates, Fasa Fiso, Özgürlük gibi şarkılarıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de kulaklarında...

Türkiye’den İran’daki halk isyanına şarkılı destek: ¨Beraye Azadi¨

Mahsa Amini’nin dövülerek öldürülmesiyle başlayan isyan, İran’ın çok sayıda kentine yayılmıştı. İranlı müzisyen Shervin Hajipoor’un yazdığı Baraye Azadi şarkısı isyanın marşı haline geldi ve dünyanın...
Kronstad
Kronstad
Özgürlük bireyin kendisinde başlar. Kavramak gerekir önce. Anlamak yetmez, bilmek yetmez. Kavrayıp şaşırmak gerekir. O zaman anlarız etrafımızı saran kölelik kafesinin nasıl da içinde olduğumuzu. Köle olmak istemiyorsak köle olmamayı öğrenmeliyiz. Eğer istersen asla köle olmazsın.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol