Okuma süresi: 2 dakika

Feminist ve LGBTİ aktivisti Zeliş Deniz ile Şişli Belediye Başkanı Danışmanı ve LGBTİ aktivisti Boysan Yakar, Çanakkale’de yaşanan trafik kazasında hayatını kaybetti.

Çanakkale’nin Gelibolu İlçesi Bolayır Mevkii’nde gerçekleşen ve 3 aracın zincirleme kaza yaşadığı trafik kazasında, içlerinde LGBTİ aktivistlerinden Boysan Yakar ve Zeliha Deniz’in bulunduğu 5 kişi yaşamını yitirdi. Cenazeler yarın öğle namazında Şişi Camisi’nde defnedilecek. 

Boysan Yakar 1

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü yaşanan kazadan sonra Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Çalışma arkadaşımız Boysan Yakar’ı trafik kazası sonucu kaybettik. Ailesinin ve hepimizin başı sağolsun. Seni çok arayacağız Boysan…” dedi.

Screen Shot 2015-09-06 at 19.59.20

Boysan Yakar, Hayri İnönü’nün özel kalemi olduğu dönemde Sabah gazetesi tarafından hedef gösterilmiş, Mustafa Sarıgül ile yaşadığı kavgada darp edilmişti. 21 LGBTİ örgütü, 30 Mart yerel seçimlerinde LBGTİ bireylerinin ve aktivistlerinin siyasi partilerce belediye meclis üyeliklerine aday gösterilmesi sonucunda seçilen Yakar’a düzenlenen saldırıyı kınamıştı.

LGBTİ aktivisti ve feminist Zeliş Deniz, İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği ve Lambdaİstanbul gibi derneklerin aktif üyelerindendi. 33 yaşındaki Deniz, 2014’te 8 Mart yürüyüşünde polisin karşısındaki mor bayraklı duruşu ile böyle fotoğraflanmıştı.

Zeliş Deniz 1

Kaynak: Bianet, Diken 

Hazırlayan: Burak Avşar