Okuma süresi: 2 dakika

Alakır’da kendi elleri ile yaptığı yuvasında 3,5 yaşındaki kızı Cana Işık ile yaşayan Elif Arığ, Alakır Vadisi’nin korunması mücadelesi içindeki aktif duruşu nedeni ile HES şirketinin ve bu ranttan faydalanan bazı köylüler ile köy muhtarının hedefi durumunda.

Alakır Vadisi’ndeki doğal yaşamı koruma mücadelesi veren Birhan Erkutlu, Tuğba Günal ve Elif Arığ’ın etrafındaki arazileri onları “gözetlemek” için Metamar şirketine ait Kürce HES’in şantiye şefi Ali Süzen’e bu arazileri satın alması için yardımcı olan Şenol Şen ve Yılmaz adlı kişiler, daha sonrasında bu arazinin hemen altındaki alanda bir kulübe kurmuştu.

Elif Arığ Alakır

Daha sonra Birhan, Tuğba ve Elif’in arazilerine keçi otlatma bahanesiyle sürekli tacizlerde bulunan şahıslar, geçtiğimiz nisan ayında bir kez daha Elif’i provoke etmeye çalışmıştı. Elif Arığ’ın şahıslara, “Lütfen yaşam alanımdan çıkın” cevabından sonra savcılığa Elif’in kendilerine hakaret ettiği gerekçesiyle dava açan şahısların başvurusu Kumluca Savcılığı tarafından kabul edildi. Elif Arığ’ın suç duyurusuna ise takipsizlik veren savcılık, dava açılmasına gerek görmedi.

Elif Arığ’a açılan davanın ilk duruşması yarın saat 09:00’da Antalya Adliyesi’nde görülecek. Tüm doğa dostlarını, Alakır’da verilen bu onurlu mücadeleye destek olması ve Elif’i yalnız bırakmamaları için Antalya Adliyesi’ne çağırıyoruz. Doğa katillerini ise yaptığı bu zalimlikler üzerine bir kez daha kınıyoruz.

Alakır Nehri Kardeşliği Dava

Hazırlayan: Burak Avşar