Okuma süresi: 2 dakika

Geçtiğimiz aylarda dayatılmaya çalışılan güzellik ve bakım standartlarına isyan ederek Makyaja Hayır hareketini başlatan soul müziğin genç ama usta ismi Alicia Keys, 4 yıl aradan sonra yeni albümünü çıkardı.

Here, Amerikalı şarkıcı Alicia Keys’in altıncı stüdyo albümü oldu. RCA Records tarafından yayımlanan albüm öncesi Keys, birkaç ay önce başlattığı Makyaja Hayır hareketiyle ABD’de ve tüm dünyada gündeme gelmişti. Keys, kadınlara doğal saçlara ve cilde dönüş çağrısı yapmış, Keys’in başlattığı harekete pek çok ünlü isim de sosyal medya hesabında makyajsız fotoğraflarını paylaşarak destek vermişti. Keys, MTV Video Müzik Ödülleri gecesine de makyajsız gelmişti. Alicia Keys, bu hareketi başlattığından beri makyajlı olarak hiç görüntülenmedi.

 

Dört yıllık aradan sonra yeni albümünü çıkaran Keys, şarkılarında artık 35 yaşına gelmiş, daha da olgunlaşmış ve duruşu daha da sağlamlaşmış bir kadının varlığını hissettiriyor. Keys, şarkılarında klasik piyano müziği, caz, R&B ve soul’u ustaca harmanlayan bir müzisyendir. Çok güçlü soul vokalinin yanı sıra hem piyanodaki ustalığı hem de şarkı yazarlığıyla da tanınan Keys, bu yeni albümünde de bilindik tarzından ve çizgisinden yine ödün vermemiş. Albüm boyunca piyano soloları Keys’in ses oyunları kadar dikkat çekiyor ve albümün ana hatlarından birini oluşturuyor.

Sözünü yine sakınmıyor

Keys, albümde sözünü de sakınmıyor. Beyonce, Solange gibi şarkıcıların da şarkılarında fenimizme, kadın hareketine ve ırkçılık karşıtlığına daha çok yer verdiği bir dönemde; Trump Amerika’sında Alicia Keys de cesur sözlerle duygularını ve tepkilerini şarkılarda yansıtıyor. Keys, şiddete ve cinsiyetçiliğe karşı net bir tavır alıp, diyalog çağrısı yapıyor. Albümde ilk dinleyişte “Blended Family”, “Illusion of Bliss”, “Girl Can’t Be Herself”,  “Hallelujah” ve “In Common” gibi şarkılar bir adım öne çıkıyor.

Keys, önceki albümlerine müziğine farklı bir şey katmamış olsa da Keys’in müziğinin günümüzün pop, soul ve R&B dünyasının ortalamanın üstünde hatta zirvede bir müzik olduğunu, o yüzden kalite eşiğinin hep en üst noktada olduğunu anımsamakta fayda var.

14 Grammy ödüllü Amerikalı şarkıcı, ilk albümü Songs in A Minor  (2001) ile müzik dünyasında büyük ses getirmişti.  Dünya çapında 12 milyon satan bu albümle “En İyi Yeni Sanatçı” ve “En İyi R&B Kadın Vokal” ödüllerinin de aralarında olduğu 5 Grammy kazanan Keys, İkinci albümü The Diary of Alicia Keys (2003) ile “En İyi R&B Albümü” de dahil olmak üzere dört Grammy daha aldı. Aynı yıl yayımlanan ve canlı kayıtlardan oluşan Unplugged albümü ise Nirvana’dan bu yana en çok satan “unplugged” albümlerinden biri oldu. Üçüncü albümü As I Am 2007’de, dördüncü albüm The Element of Freedom 2009’da yayınlandı. Keys’in en ses getiren şarkılarından biri de “No One” olmuştu.