Lider Kachindamoto son üç yıl içerisinde 850 adet çocuk evliliğini feshetti ve reşit olmayan kadınlarla cinsel ilişkiyi yasakladı!

Malavi lideri Theresa Kachindamoto çoğu insanın hayatı boyu başaramayacağı şeyleri üç küçük yıla sığdırdı. Merkez Malavi Dedza bölgesinin ünlü lideri sadece yüzlerce çocuk evliliğini iptal etmekle kalmadı, bunun yanında liderliğine güvenen binlerce insanın hayat koşullarını iyileştirmek için tüm yetkilerini kullandı.

Birleşmiş Milletler’in 2012 yılında yaptığı ankete göre, Malavi kızlarının yarısından fazlası 18 yaşına gelmeden evlendiriliyor. Buna ilaveten Malavi çocuk yaşta evliliğin en yaygın olduğu 20 ülke arasında sekizinci sırada yer alıyor.

Lider Kachindamoto ise bunu yavaş yavaş değiştiriyor. 850’nin üzerinde çocuk evliliğini feshediyor ve yüzlerce genç kadını eğitimlerini tamamlamaları için okula gönderiyor. Bunun yanında kadınların cinsellik başlatma kamplarına gitmelerini gerektiren arındırma ritüellerini de yasaklayarak büyük adımlar atıyor. Bahsi geçen kamplarda çocuklara çeşitli pozisyonlar, erkeği nasıl memnun etmeleri gerektiği, ev işlerinin nasıl yapılacağı öğretiliyor ve kamptan sonra cinsel ilişki yaşamazlarsa derilerinin kuruyup döküleceğine ve hayatlarının sonuna kadar işaretlenmiş olarak kalacaklarına inandırılıyorlar.

Kachindamoto eğitim sayesinde kadınların daha iyi bir hayata sahip olma şanslarının yükseldiğine inanıyor, işte bu yüzden kendini dünyadaki kadınların yaşam şartlarını geliştirmeye adamış durumda. Akılcı tutumu ve etkili önlemleri sayesinde bölgesinde kısa zamanda birçok pozitif değişime sebep olmuş ve durmaya da niyeti yok. Kachindamoto “Eğer kadınlar eğitilirse, olmak istedikleri kişi olabilirler. Bir kadını eğit ve tüm dünya değişsin” diyor.

Dedza bölgesindeki çocuklar
Dedza bölgesindeki çocuklar

Eski sekreter Kachindamoto hiçbir zaman binlerce kişinin lideri olmak istememiş ve her zaman kendisinden büyük on iki erkek kardeşinden birinin bu pozisyona geleceğini düşünürmüş. Ama Huffington Post’a göre insanlarla arası çok iyi olduğu için istese de istemese de bu görevle onurlandırılmış. Artık o her yönüyle tutkulu bir yönetici ve saygı duyulan bir lider. Sahip olduğu yetkileri toplumundaki kadınların hayatlarını iyileştirmek için kullanıyor ve diğer Afrikalı kadınları da hızla değişen bu dünyada kendi haklarını savunmaya teşvik ediyor.

Kaynak: True ActivistOneDailymail