Okuma süresi: 2 dakika

Mehmet Turgut’un, ruhundaki kadını bulmak için yeni bir yolculuğa çıktığı Koza adlı sergisi 14 Nisan Perşembe akşamı Galeri İlayda’da açıldı!

On yıl önce oluşturduğu “Koza’’ isimli eski bir eserinden ilham alarak çektiği yeni fotoğraflardan oluşan aynı adlı sergisinin açılışında sanat camiasından birçok ünlü isim vardı.

Ünlü fotoğrafçı sergisi Koza‘yı; “Bir kadının bütün uzuvlarını çekmek istiyorum. Dirseğini, sırtını, kafasını, kollarını, göğüslerini… Parça parça çekmeye başladım. Niye çektiğimi bilmeden basıyordum deklanşöre. Sonra dedim ki, ‘Kafamdaki kadını yaratacağım’.  Sonunda bir koza çıktı karşıma. Tamamlayamadım kafamdaki kadını, insan formunu veremedim ya da zaten tam değildi kafamdaki kadın’’ sözleriyle anlatıyor.

Sergisinin foto manipülasyon tarzında olduğunu vurgulayan Turgut, “Bu sergimde manipülasyon fotoğrafın önüne geçiyor ama genel olarak işlerimde fotoğrafın daha önde olduğunu düşünüyorum” dedi.

Medyada kadın bedeninin metalaştırılmasına ve çıplaklığın kullanılmasına karşın kendi sergisinde erotizmin ön planda olmadığını belirten fotoğrafçı, “Çektiğim fotoğraflarda çıplaklık hâkim olabiliyor ama hiçbir zaman müstehcen veya erotik olması söz konusu değil. Çünkü benim kadına bakış tarzım hiçbir zaman histerik olmadı. Her zaman daha arka benlikten bakmaya çalıştım” diye konuştu.

Mehmet_Turhut_Koza_3

Mehmet_Turhut_Koza_2Çalışmasında 4 ayrı modelle çalıştığını belirten Turgut, modellerin fiziki yapılarının güzellik algısıyla ilgisi olmadığını, kafasındaki formu yarattabilmesi için zayıf ve kemikli olması gerektiğini söyledi.

Kadın bedeninin manipülasyonla karmaşık bir yapıya büründüren Mehmet Turgut, “Kadın bedenini değil kadın ruhunu çok karmaşık buluyorum. Bu serginin başlıca amacı kadının kendi içinde yaşadığı karmaşa ve bir erkeğin asla onu anlayamaması. Serginin asıl teması bu” dedi.

Mehmet Turgut’un sergisi; 15 Mayıs 2016 tarihine kadar Galeri İlayda’da ziyaret edilebilir.

Mehmet_Turhut_Koza_5