Ana SayfaYaşamKadınMeksiko metrosundaki "penisli koltuk" erkekleri cinsel istismar konusunda bilinçlendirmeyi amaçlıyor

Meksiko metrosundaki “penisli koltuk” erkekleri cinsel istismar konusunda bilinçlendirmeyi amaçlıyor

-

Koltuğun üzerindeki “Sence rahatsız edici mi?” tabelası erkekleri şaşırtıyor.

Meksika’nın başkenti Meksiko metrosundaki şaşırtıcı yeni koltuk tasarımı, kalabalık araçlarda erkeklerin “kasıtlı yakınlaşmalarıyla” her gün uğraşmak zorunda kalan kadınlara yönelik cinsel istismar ve saldırıların azaltılmasına yardımcı olmak için tasarlandı.

Koltuk, genital bölge ile tamamlanan bir erkek gövdesi ve kucağına benziyor. Trendeki en rahat koltuk olmadığı aşikar ve ayrıca “sadece erkekler için” yazan bir tabelaya sahip. Buraya oturup utanarak yere bakanlar İspanyolca “Buraya oturmak çok rahatsız edici ama bu, kadınların her gün yaşadığı cinsel saldırıları düşününce hiçbir şey kalır” yazılı bir levha görüyorlar.

The Telegraph‘ın haberine göre bu kampanya, United Nations Women ile Meksika hükümetinin metrolardaki cinsel istismar ve taciz ile baş etmek için başlattığı kampanyanın bir parçası.

Peki etkili olacak mı?

Bunu söylemesi zor. Koltuk hakkındaki en güzel şey ise yolcuların metroda alışılmadık bir koltuğu gördükleri zamanki sersem, şaşkın ve iğrenmiş bakışları. Kampanya geçenlerde Youtube’da yolcuların koltukla karşılaştıkları anı gösteren bir video yayınladı. Experimento Asiento yani Koltuk Deneyi adlı video şuana kadar 2 milyondan fazla izlendi. Video, “Meksiko’da 10 kadından 9’u, günlük seyahatlerinde bir tür cinsel istismar kurbanı” mesajı ile bitiyor.

İngiliz araştırma kuruluşu YouGov‘un 2014’te yaptığı bir ankete göre Meksiko, toplu taşımada fiziksel ve sözlü tacizin en çok görüldüğü şehir.

Jinha‘nın haberine göre, Meksika Ulusal İstatistik Enstitüsü, Meksikalı kadınların yüzde 63’ünün çeşitli zamanlarda cinsel şiddete uğramış olduğunu rapor ediyor. Mexico City’de ise bu rakam yüzde 72’ye çıkıyor. Son bir yılda tecavüze uğradığını beyan ederek savcılığa başvuran kadın sayısı 15 bin. Yani bir günde 40 kadın tecavüze uğruyor, 1.643 kadın cinsel tacize uğruyor ve her 5 tecavüz başvurusundan sadece 1’i ceza alıyor. İstatistik kurumunun raporunda 30 yılda 50 bin kadının acımasız bir şekilde öldürüldüğü belirtilirken, kadınların yüzde 65’inin ateşli silahlarla öldürüldüğünün altı çiziliyor.

Meksika hükümetinin cinsel istismara karşı “kadınlara ayrı otobüs ve tren vagonları” gibi uygulamaları var. Ayrıca 2016’da Meksiko Belediye Başkanı‘nın duyurduğu, kadınlara tehlikede hissettiklerinde çalabilecekleri düdükler verilmesi yönündeki yeni strateji tartışma yaratmıştı.

Kaynak: Huffington Post, Global News, Jinha

SON YAZILAR

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

Kadın, doğa ve kesişen tahakküm: Av ihalelerinden İstanbul Sözleşmesi’ne, Kuzey Ormanları’ndan 6284’e

Hem ekofeminizm hem vegan feminizm kadınların, doğanın ve hayvanların üzerindeki ataerkil kapitalist baskının nasıl ortak sömürü hikayeleri ortaya çıkardığını yıllardır tartışıyor. Üstelik bunu, sadece bu...
Nazlınur Karaağaçlı
Nazlınur Karaağaçlı
Kültür aşığı bir mülksüz. Virginia Woolf'un da dediği gibi bir ülkeye ait olmamakla birlikte, tüm dünyayı ülkesi belleyen bir kadın. E-kitap devrine direnerek kitap ayracı koleksiyonu yapıp, kurşun kalemle defterlere yazmakta. En büyük hayali dünyayı gezmek.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol