Yeni bir araştırmaya göre metal ve punk, dinleyiciler üzerinde sakinleştirici etki yapıyor. Araştırma “ekstrem müzik insanların sinirli olmasına yol açar” iddiasını çürüttü.

Avustralya, Brisbane’de bulunan Queensland Üniversitesi Toplum Araştırmaları Bölümü’ne bağlı araştırmacıların yaptığı son çalışmanın sonuçlarına göre, genel bir kanı olan “hardcore müzik dinlemek hardcore davranışlara yol açar” mantığını çöpe atılıyor.

MetalKutte

Dr. Genevieve Dingle ve öğrencisi Leah Sharman’ın 18 ve 34 yaş arasında değişen 39 gönüllü denek üzerinde yaptıkları araştırmaya göre genel olarak “ekstrem müzik” (metal, punk, hardcore) dinleyen denekler 16 dakika boyunca öfkelenmelerine sebep olan ilişkileri, para ve iş gibi konulardan bahsettiler. Yeterince sinirlenmelerinin ardından deneklerden bazıları 10 dakika dinlendiler, bazıları ise kendi seçtikleri şarkıları dinlediler. Araştırmacılar, agresif müzik dinleyenlerin daha sakin olduklarını ve öfkelerinin de hızla geçtiğini keşfetti.
Araştırmacılar deneyin sınırlı olduğunu kabul etmekle birlikte daha da genişletilip ilerletilmesi gerektiğini söylediler.

Bazı tavsiye ekstrem şarkılar:

Destruction – Fuck the USA

Aus-Rotten – Sexist Appeal

Kreator – Chosen Few

Tragedy – The Day After

Napalm Raid – Why?

Kaynak: Consequence of Sound