Ana SayfaYeşilPaylaşım ve Sürdürülebilirlik“Dünya varmış”: EkoHarita yayında!

“Dünya varmış”: EkoHarita yayında!

-

Beta sürümü ile yayına başlayan EkoHarita internet projesi, bizleri “dünya varmış” mottosu ile selamlıyor.

İnternet dünyası sonsuz kaynak akışını sağladığı gibi bilgi kirliliği açısından da çetrefilli ve yanlış sonuçlara yol açabiliyor. EkoHarita da; bir araya getirilmesi gereken, her geçen gün artan, giderek kirlenen bilgi akışını kullanılabilir hale getirmek ve kolay erişim sağlamak amacıyla kuruldu. Aynı zamanda bir iletişim ağı, bir platform, bir dayanışma ağı ve bilgi bankası misyonunu da üstleniyor.

Gönüllü ekip tarafından oluşturulan, bu bağımsız sosyal ağa kayıt yaparak paylaşımlar yapabileceğiniz gibi tartışma grupları açabilir, forumdaki konulara fikirlerinizi yazabilirsiniz. Ayrıca havadisler bölümünde de yazıdan haberlere, etkinliklerden videolara birçok bölümde bilgi alışverişi de yapabilirsiniz.

EkoHarita 1

Gaia Dergi’ye konuşan EkoHarita kurucularından Alper Can Kılıç, 8-9 senedir ekoloji alanıyla iç içe. Kılıç hikâyenin temelinin 2010 yılına, Bayramiç Yeniköy’de gerçekleşen ilk Türkiye Permakültür Buluşmasına dayandığını söylüyor. Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü – Marmariç’te düzenlenen ikinci buluşmanın konularından biri olan bu proje zaman içinde şekillenmiş.

eco-300x300-beta-smİlk olarak ortaya eko blog fikri çıkıyor ve bu fikir de sanal ekolojik ağ haline geliyor. Yağmur Kutlar, Sedef Güneş, Bilge Özün ve Müge Alaboz‘un da destekleriyle proje şekilleniyor. Bir yıl süren teknik çalışmaların arından 2016 Ocak ayında harita yayınlanıyor.

Sistemde geliştirilmesi gereken noktaların ve hataların olduğunu ekleyen Kılıç, çalışmanın şu an beta yayın olduğunun altını da çiziyor. Geri dönüşlerle hataların giderileceğini ve yeniliklerin yapılacağını da ekliyor.

EkoHarita Kılıç’ın ilk projesi değil. Daha önce Kızıltepe Permakültür, Dodo Seramik Atölyesi, Gezen Tohumlar gibi başka projelere de internet alanında gönüllü destekleri olmuş. Herhangi bir kuruma veya kişiye ait olmayan EkoHarita; kolektif bir bilincin çoğalması, ekoloji kavramının yaşayarak gelişmesi gibi konular için ortaya çıkartılmış.

EkoHarita 2Ekoloji çerçevesindeki konuları öğrenmek, öğrenilenleri aktarmak ve bunları hayat ile bütünleştirmek bilinci ile dokuz yıldır hayatını devam ettiren Kılıç, topluluk olma ve paylaşma bilincini yaşatmak için kendi imkânları doğrultusunda EkoHariya’yı oluşturduklarını söylüyor. Bunun aslında tek bir kişinin değil bir kesimin hayalinin olduğunu ve kendilerinin ise sadece başlangıç yaptıklarını ifade ediyor.

“Ortak hayallerden doğan bir kolektif bilince varmak niyetindeyiz. Tek arzumuz, öğrenmek, paylaşmak, tanışmak ve birlik olmak.”

Hakkında sayfasında yer alan gönüllü formunu doldurarak bu tatlı projeye yardımcı olabilirsiniz.

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Esnek çalışma iklim değişikliğiyle mücadelede yeni bir silah olabilir

Citrix’in de destek verdiği Yeşil Gelecek Endeksinin (Green Future Index) ortaya koyduğu üzere, yeni çalışma modelleri yalnızca konfor sağlamakla kalmıyor, iklim değişikliğiyle mücadeleye anlamlı bir...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Son 10 Yılın En İyi 10 İklim İnovasyonu

Eğer Dünya’nın ortalama sıcaklığını bu on yıl içerisinde Paris Antlaşması’nda hedeflenen 1,5⁰C altında tutmak istiyorsak, daha yapacak çok işimiz var. Bu hedefi gerçekleştirmek için karbon emisyonlarını ciddi...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol