Okuma süresi: 2 dakika

Beta sürümü ile yayına başlayan EkoHarita internet projesi, bizleri “dünya varmış” mottosu ile selamlıyor.

İnternet dünyası sonsuz kaynak akışını sağladığı gibi bilgi kirliliği açısından da çetrefilli ve yanlış sonuçlara yol açabiliyor. EkoHarita da; bir araya getirilmesi gereken, her geçen gün artan, giderek kirlenen bilgi akışını kullanılabilir hale getirmek ve kolay erişim sağlamak amacıyla kuruldu. Aynı zamanda bir iletişim ağı, bir platform, bir dayanışma ağı ve bilgi bankası misyonunu da üstleniyor.

Gönüllü ekip tarafından oluşturulan, bu bağımsız sosyal ağa kayıt yaparak paylaşımlar yapabileceğiniz gibi tartışma grupları açabilir, forumdaki konulara fikirlerinizi yazabilirsiniz. Ayrıca havadisler bölümünde de yazıdan haberlere, etkinliklerden videolara birçok bölümde bilgi alışverişi de yapabilirsiniz.

EkoHarita 1

Gaia Dergi’ye konuşan EkoHarita kurucularından Alper Can Kılıç, 8-9 senedir ekoloji alanıyla iç içe. Kılıç hikâyenin temelinin 2010 yılına, Bayramiç Yeniköy’de gerçekleşen ilk Türkiye Permakültür Buluşmasına dayandığını söylüyor. Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü – Marmariç’te düzenlenen ikinci buluşmanın konularından biri olan bu proje zaman içinde şekillenmiş.

eco-300x300-beta-smİlk olarak ortaya eko blog fikri çıkıyor ve bu fikir de sanal ekolojik ağ haline geliyor. Yağmur Kutlar, Sedef Güneş, Bilge Özün ve Müge Alaboz‘un da destekleriyle proje şekilleniyor. Bir yıl süren teknik çalışmaların arından 2016 Ocak ayında harita yayınlanıyor.

Sistemde geliştirilmesi gereken noktaların ve hataların olduğunu ekleyen Kılıç, çalışmanın şu an beta yayın olduğunun altını da çiziyor. Geri dönüşlerle hataların giderileceğini ve yeniliklerin yapılacağını da ekliyor.

EkoHarita Kılıç’ın ilk projesi değil. Daha önce Kızıltepe Permakültür, Dodo Seramik Atölyesi, Gezen Tohumlar gibi başka projelere de internet alanında gönüllü destekleri olmuş. Herhangi bir kuruma veya kişiye ait olmayan EkoHarita; kolektif bir bilincin çoğalması, ekoloji kavramının yaşayarak gelişmesi gibi konular için ortaya çıkartılmış.

EkoHarita 2Ekoloji çerçevesindeki konuları öğrenmek, öğrenilenleri aktarmak ve bunları hayat ile bütünleştirmek bilinci ile dokuz yıldır hayatını devam ettiren Kılıç, topluluk olma ve paylaşma bilincini yaşatmak için kendi imkânları doğrultusunda EkoHariya’yı oluşturduklarını söylüyor. Bunun aslında tek bir kişinin değil bir kesimin hayalinin olduğunu ve kendilerinin ise sadece başlangıç yaptıklarını ifade ediyor.

“Ortak hayallerden doğan bir kolektif bilince varmak niyetindeyiz. Tek arzumuz, öğrenmek, paylaşmak, tanışmak ve birlik olmak.”

Hakkında sayfasında yer alan gönüllü formunu doldurarak bu tatlı projeye yardımcı olabilirsiniz.