Okuma süresi: 2 dakika

Mikrofotoğraflar bitkilerin harika ve bilinmeyen dünyasını açığa çıkarıyor.

Bitkiler, gündelik hayatımızın vazgeçilmez bir parçası ve etrafımızdaki dünya için hayati derecede önemli. Bizlere gıda, ilaç ve gereğinden fazla birçok ürün için hammadde sağlamalarına rağmen çok az insan Dünya’nın yeşilliğini incelemek için zaman harcıyor.

Şansımıza, fotoğrafçı Rob Kesseler; tohum morfologu (şekil bilimcisi) Wolfgang Stuppy ve polen bilimci Dr. Madeline Harley ile normalde uzaktan hayranlık duyduğumuz bitki örtüsüne yakından bir bakış sağlamak adına bir araya geldi. Bu disiplinlerarası takım, hep beraber doğanın çıplak gözle görülmeyen mikro dünyasını keşfetmek için yola çıktı. 

Kesseler; doğa ananın bereketli çeşitliliğini meyvelerde, polenlerde ve tohumlarda mikrofotoğraf tekniğini kullanarak ortaya çıkardı. Stuppy ve Dr. Harley daha sonra Pollen Seeds Fruit (Polen Tohum Meyve)” adlı 2016 takviminin altına açıklamalar eklediler. Bu açıklayıcı yazılar ve Kesseler’in karmaşık fotoğrafları sayesinde gözlemleyiciler, takvimdeki günlere çek atarken etraflarındaki doğa ile kolayca bağlantı kurabilecekler.

Mikrofotoğraflar bitkilerin harika ve bilinmeyen dünyasını açığa çıkarıyor 8Mikrofotoğraflar bitkilerin harika ve bilinmeyen dünyasını açığa çıkarıyor 9Mikrofotoğraflar bitkilerin harika ve bilinmeyen dünyasını açığa çıkarıyor 10Mikrofotoğraflar bitkilerin harika ve bilinmeyen dünyasını açığa çıkarıyor 11Mikrofotoğraflar bitkilerin harika ve bilinmeyen dünyasını açığa çıkarıyor 12Mikrofotoğraflar bitkilerin harika ve bilinmeyen dünyasını açığa çıkarıyor 1Mikrofotoğraflar bitkilerin harika ve bilinmeyen dünyasını açığa çıkarıyor 2Mikrofotoğraflar bitkilerin harika ve bilinmeyen dünyasını açığa çıkarıyor 3Mikrofotoğraflar bitkilerin harika ve bilinmeyen dünyasını açığa çıkarıyor 5Mikrofotoğraflar bitkilerin harika ve bilinmeyen dünyasını açığa çıkarıyor 4Mikrofotoğraflar bitkilerin harika ve bilinmeyen dünyasını açığa çıkarıyor 7Mikrofotoğraflar bitkilerin harika ve bilinmeyen dünyasını açığa çıkarıyor 6

Kaynak: My Modern Met