Okuma süresi: 3 dakika

Önceden üzerinde tek bir ailelik ev bulunan arsada şimdi evsizler için 14 minik ev var.

Projeyi dar gelirlilere konut sağlama üzerine kâr amacı gütmeyen bu kuruluş (Low Income Housing Institute) iki ortağı ile birlikte yürütüyor. Kuruluşun iletişim uzmanı Aaron Long bölgede bir evsizlik krizinin yaşandığını ve bu tür bir projeyle daha çok insana daha kısa zamanda ulaşabileceklerini söylüyor.

Evsizlere ücretsiz konut sağlamak evsizlik sorunuyla başa çıkmakta çok etkili bir yöntem. Evsizlere sokakta bakmaktan da daha az maliyetli. Kuruluş aynı zamanda evsizler ve dar gelirliler için apartmanlar inşa ediyor. Ancak bölgede çok fazla evsiz var ve herkes için apartman yapmaya yetecek mali kaynak yok.

Minik ev koyu Seattle’daki evsizlere kapilarini acıyor 10
Aaron Long’a göre kamplara yada minik ev köylerine gerek kalmaması için makul fiyatlı konutlar hatta evsizler için ücretsiz konutlar yeterli sayıda olmalı. Ancak bu konuda ne siyasi irade ne de fon mevcut. Diğer yandan, bir minik evi yaklaşık 2 bin dolara kurabiliyorsunuz.

Minik ev fikri 2013’te, kuruluşun Seattle’da büyük bir çadır kentle çalışmaya başladığında ortaya çıkıyor. Çalışmalar başlar başlamaz çadır hayatının özellikle Seattle’ın kış şartlarında ne kadar zor olduğunu fark etmeleriyle çadır yerine basit kulübeler kurmaya başlıyorlar. Sonrasında kulübelerin gelişmiş versiyonları olan minik evleri tasarlamaya karar veriyorlar ve bölgedeki okullardan, marangozluk kurslarından yardım talep ediyorlar.

Minik ev koyu Seattle’daki evsizlere kapilarini acıyor 3 (1) Projede yer alan bir başka kuruluş ise tasarla-inşa et programlarında 13-19 yaş arası öğrencilerle çalışan Sawhorse Revolution. Minik evlerin en büyüğünün tasarımı bu öğrencilere ait. Tasarımcılardan 16 yaşındaki Audrey’e göre, güvenli bir çatı altında olmayı çoğu kimseden daha fazla hak eden insanların bu haklarını elde etmelerine yardımcı olmak bugüne kadar yaptığı en tatmin edici iş olmuş.

Minik ev koyu Seattle’daki evsizlere kapilarini acıyor 5 (2) Minik evlerde yaşayan herkes temel gıda, okul, konut arama gibi hizmetler için yardım alacak. Kuruluşun esas hedefi köy sakinlerinin kalıcı bir ev bulmalarına yardımcı olmak. Bu yüzden köyde kimse çok uzun kalmayacak.

Peki ya önyargılı sokak sakinleri? Aaron Long, medya bu konuyla ilgilendikçe “benden uzak olsuncu” yaklaşımın değişeceğini savunuyor. Çünkü köyler açılıp yaşam başladığında insanlar köylerin ne kadar düzenli bir şekilde işlediğini görüyorlar. Bu kamplar, insanların otoyol kenarlarına çadırlarını diktikleri kontrolsüz kamplardan çok daha iyi komşular oluyorlar. Böylece herkes memnun oluyor.

Minik ev koyu Seattle’daki evsizlere kapilarini acıyor 5 (1) İnsanların küçük evleri sevmeleri de projenin benimsenmesini kolaylaştırıyor. Köydeki evler tasarımları ve rengarenk boyalarıyla oldukça şirin görünüyorlar. İnsanlar bu evleri görünce gayet yaşanılabilir olduklarını düşünüyorlar.

Minik ev koyu Seattle’daki evsizlere kapilarini acıyor 7 (2) Minik ev koyu Seattle’daki evsizlere kapilarini acıyor 1 Minik ev koyu Seattle’daki evsizlere kapilarini acıyor 3 (2) Minik ev koyu Seattle’daki evsizlere kapilarini acıyor 9 (2) Minik ev koyu Seattle’daki evsizlere kapilarini acıyor 7 (1) Minik ev koyu Seattle’daki evsizlere kapilarini acıyor 9 (1)

Kaynak: Fast Company