Ana SayfaYeşilPaylaşım ve Sürdürülebilirlik“Minik ev” köyü Seattle’daki evsizlere kapılarını açıyor

“Minik ev” köyü Seattle’daki evsizlere kapılarını açıyor

-

Önceden üzerinde tek bir ailelik ev bulunan arsada şimdi evsizler için 14 minik ev var.

Projeyi dar gelirlilere konut sağlama üzerine kâr amacı gütmeyen bu kuruluş (Low Income Housing Institute) iki ortağı ile birlikte yürütüyor. Kuruluşun iletişim uzmanı Aaron Long bölgede bir evsizlik krizinin yaşandığını ve bu tür bir projeyle daha çok insana daha kısa zamanda ulaşabileceklerini söylüyor.

Evsizlere ücretsiz konut sağlamak evsizlik sorunuyla başa çıkmakta çok etkili bir yöntem. Evsizlere sokakta bakmaktan da daha az maliyetli. Kuruluş aynı zamanda evsizler ve dar gelirliler için apartmanlar inşa ediyor. Ancak bölgede çok fazla evsiz var ve herkes için apartman yapmaya yetecek mali kaynak yok.

Minik ev koyu Seattle’daki evsizlere kapilarini acıyor 10
Aaron Long’a göre kamplara yada minik ev köylerine gerek kalmaması için makul fiyatlı konutlar hatta evsizler için ücretsiz konutlar yeterli sayıda olmalı. Ancak bu konuda ne siyasi irade ne de fon mevcut. Diğer yandan, bir minik evi yaklaşık 2 bin dolara kurabiliyorsunuz.

Minik ev fikri 2013’te, kuruluşun Seattle’da büyük bir çadır kentle çalışmaya başladığında ortaya çıkıyor. Çalışmalar başlar başlamaz çadır hayatının özellikle Seattle’ın kış şartlarında ne kadar zor olduğunu fark etmeleriyle çadır yerine basit kulübeler kurmaya başlıyorlar. Sonrasında kulübelerin gelişmiş versiyonları olan minik evleri tasarlamaya karar veriyorlar ve bölgedeki okullardan, marangozluk kurslarından yardım talep ediyorlar.

Minik ev koyu Seattle’daki evsizlere kapilarini acıyor 3 (1) Projede yer alan bir başka kuruluş ise tasarla-inşa et programlarında 13-19 yaş arası öğrencilerle çalışan Sawhorse Revolution. Minik evlerin en büyüğünün tasarımı bu öğrencilere ait. Tasarımcılardan 16 yaşındaki Audrey’e göre, güvenli bir çatı altında olmayı çoğu kimseden daha fazla hak eden insanların bu haklarını elde etmelerine yardımcı olmak bugüne kadar yaptığı en tatmin edici iş olmuş.

Minik ev koyu Seattle’daki evsizlere kapilarini acıyor 5 (2) Minik evlerde yaşayan herkes temel gıda, okul, konut arama gibi hizmetler için yardım alacak. Kuruluşun esas hedefi köy sakinlerinin kalıcı bir ev bulmalarına yardımcı olmak. Bu yüzden köyde kimse çok uzun kalmayacak.

Peki ya önyargılı sokak sakinleri? Aaron Long, medya bu konuyla ilgilendikçe “benden uzak olsuncu” yaklaşımın değişeceğini savunuyor. Çünkü köyler açılıp yaşam başladığında insanlar köylerin ne kadar düzenli bir şekilde işlediğini görüyorlar. Bu kamplar, insanların otoyol kenarlarına çadırlarını diktikleri kontrolsüz kamplardan çok daha iyi komşular oluyorlar. Böylece herkes memnun oluyor.

Minik ev koyu Seattle’daki evsizlere kapilarini acıyor 5 (1) İnsanların küçük evleri sevmeleri de projenin benimsenmesini kolaylaştırıyor. Köydeki evler tasarımları ve rengarenk boyalarıyla oldukça şirin görünüyorlar. İnsanlar bu evleri görünce gayet yaşanılabilir olduklarını düşünüyorlar.

Minik ev koyu Seattle’daki evsizlere kapilarini acıyor 7 (2) Minik ev koyu Seattle’daki evsizlere kapilarini acıyor 1 Minik ev koyu Seattle’daki evsizlere kapilarini acıyor 3 (2) Minik ev koyu Seattle’daki evsizlere kapilarini acıyor 9 (2) Minik ev koyu Seattle’daki evsizlere kapilarini acıyor 7 (1) Minik ev koyu Seattle’daki evsizlere kapilarini acıyor 9 (1)

Kaynak: Fast Company

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Esnek çalışma iklim değişikliğiyle mücadelede yeni bir silah olabilir

Citrix’in de destek verdiği Yeşil Gelecek Endeksinin (Green Future Index) ortaya koyduğu üzere, yeni çalışma modelleri yalnızca konfor sağlamakla kalmıyor, iklim değişikliğiyle mücadeleye anlamlı bir...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Son 10 Yılın En İyi 10 İklim İnovasyonu

Eğer Dünya’nın ortalama sıcaklığını bu on yıl içerisinde Paris Antlaşması’nda hedeflenen 1,5⁰C altında tutmak istiyorsak, daha yapacak çok işimiz var. Bu hedefi gerçekleştirmek için karbon emisyonlarını ciddi...
Merve Nazlı Tecimer
Merve Nazlı Tecimer
Nazlı, babasının üzerinde büyüdüğü meyve ağaçlarının kokusunun çoktan anılara hapsedildiği 1994’te İstanbul’a doğdu. Okula başladı. Yeşil mi? Tabi ki trafik lambasında “Geç!” anlamına gelirdi. Büyüdükçe içinde büyüyen renk cümbüşüne karşı koyamadı. Gökkuşağı olmak istedi. Yabancı dil okumaya karar verdi. Gökkuşağının kaynağını bulma hayali ile reşit olur olmaz yalnız başına bir uçakta, hiç bilmediği ülkelerde, tanımadığı insanlarla buldu kendini. Belki “yeşil”i de gerçek anlamda o zaman görebildi. Şimdi İstanbul Üniversitesi İngilizce Mütercim -Tercümanlık son sınıf öğrencisi. Dileği evrenin bin bir rengine bürünüp hepsine birbirini anlatmak. Bir de yeşilin “Geç!” değil, “Kal...”olduğunu.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol