Ana SayfaEkolojiDoğa"MNG şaşırma, atmacayı kızdırma"

“MNG şaşırma, atmacayı kızdırma”

-

Arhavi Doğa Koruma Platformu, Arhavi dereleri üzerindeki hidroelektrik santrali (HES) projelerini protesto etme amacıyla 15 Ocak tarihinde, İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan MNG Holding binası önünde eylem yaptı.

Tulumlar eşliğinde çevreciler MNG şirketi binasına kadar yürüdü. HES’in vereceği zarar sonucunda bölgenin sembolü olan atmaca soyunun tükeneceğine dikkat çekmek için atmaca maskeleri taktı.  Okunan basın açıklamasında Arhavi dereleri üzerinde 14 ayrı HES projesi olduğuna ve MNG firmasının bu projelerin yolunu açmaya çalıştığının altı çizildi. 

Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri, MNG firmasının Kavak HES projesinde hileli ÇED raporu hazırladığını, Kamilet Vadisi‘ne plansız ve izinsiz HES yolu başlattıklarını belirterek “Uyardık dinlemedi, Arhavili kimliğini hatırlattık duymadı! Eylem yaptık, Arhaviliyi bölmeye kalktı! Savaş döneminde geçerli olan Acele Kamulaştırma Kanunu’ndan yararlanarak Bakanlar Kurulu kararıyla Arhavili vatandaşların elinden arazisini zorla almaya kalktı. Ancak tüm bunlara engel olduk” denildi.

Rize İdare Mahkemesi’nin Kavak HES projesinin ÇED raporunun iptal edilmesini gerekçe göstererek proje ile ilgili orman izinlerinin de iptal edilmesi gerektiğine dair karar verdiğini hatırlatan platform üyeleri, “Ancak hilede sınır tanımayan MNG, Rize İdare Mahkemesi’nin kararına rağmen sözde iyileştirme yaparak, küçük bazı değişiklikler ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yeni bir ÇED raporu sundu. Bakanlık, yasa gereği 21 kişilik komisyonun kararıyla verilmesi gereken ÇED nihai kararını ikisi firma yetkilisi, ikisi ÇED Genel Müdürlük yetkilisi olmak üzere dört kişilik bir komisyonun kararıyla verdi. Usulsüz ve kanunsuz Nihai ÇED raporuna yaptığımız itiraz ise henüz sonuçlanmadı” açıklamasında bulundu.

Basın açıklamasının sonunda MNG Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nazif Günal’a Arhavi derelerine sahip çıkması çağrısında bulunularak, “Biz bu derelerde yüzmeyi, doğaya sahip çıkmayı, insan olmayı öğrendik. Bir an önce bu katliam projelerini durdur. Arhavi halkı olarak HES istemiyoruz ve derelerimizin ve değerlerimizin yok edilmesine göz yummayacağız.” denildi.

Arhavi Belediyesi, ‘İş adamlarımıza sahip çıkıyoruz’ adı ile Arhavi’de yaptığı basın açıklamasında çevrecileri ‘dış mihraklar’ diye tanımlamıştı. Basın açıklamasına İSTAD Başkanı Hüseyin Altunbayrak da kısa bir konuşma yaparak, İstanbul’daki Arhavililerin sivil toplum kuruluşu olan İstad’i ve İstanbul’da yaşayan Arhavilileri “dış mihrak” olarak nitelendirenleri kınadı.

Fotoğraflar, Şafak Tuzcu Hacaloğlu, Pembegül Gökçek ve değişik basın organlarından alınmıştır.

Kaynak: Yurt, Hürriyet
Başlık Görseli: Murat Germen

SON YAZILAR

İZBAN’daki boş koltuk

Ege’nin medeniyetler beşiğinde büyüttüğü bir kenttir İzmir. Çarpık kentleşme yıllarıyla, eş, dost, tanıdık, ahbap, yandaş, kayırıla kayırıla bir tuhaf kentleşmiştir. Büyümüştür büyümesine ama körfez kenarına dizilmiş...

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol