Okuma süresi: 2 dakika

İtalyan fotoğrafçı Mauro Maione bizi Toskana’nın nefes kesen manzarasına doğru büyülü bir yolculuğa çıkarıyor. Bu şirin İtalyan kasabasının merkezden uzak, daha kırsal bir yerinde, rengarenk çiçeklerle bezeli vadilere ve yemyeşil tarlalara bakıyoruz.

Sanatçının göz alıcı fotoğrafları, tepelerin doğal güzelliğini ortaya koyuyor. Küçük kulübeler ve yer yer ağaçlar görmek mümkün fakat tüm fotoğraflarda gökyüzü hep ön plana çıkmış. Bazı eserlerde gökyüzünün aldığı renkler gerçek dışı görünüyor. Klasik günbatımı görüntüsünden çok, maviler pembeler ve morlarla karşılaşıyoruz. Bu renkler tepelerin üzerine sanki bir battaniye örtülmüş gibi ince sis tabakaları ile birleşince ortaya muazzam tonlar çıkıyor.

mauro-maione-05

Renkler baskın olmaya çalışmamış, adeta uyum içinde birbirilerine karışmışlar. Bu sakin ve huzur veren fotoğraflar göz yormaktan oldukça uzak yine de peri masalı sahnelerini andıracak kadar ihtişamlı.

Maione’nin hiçbir fotoğrafında insan yok fakat bu bir eksiklik, yalnızlık ya da ıssızlık hissi yaratmıyor. Aksine bu manzara ve gökyüzü görüntüleri bizimle konuşmaya çalışıyor; bize doğanın ne kadar güzel olduğunu ve evlere kapanmak yerine doğayla daha çok iç içe olmamız gerektiğini hatırlatıyor.

Toskana Mauro Malone 2Toskana Mauro Maione mauro-maione-06 mauro-maione-01 mauro-maione-04

Kaynak: My Modern Met