Okuma süresi: < 1 dakika

Kırkayak Kültür bünyesinde kurulan Mutfak||Matbakh Kadın Atölyesi, birlikte yaşamayı öğreniyoruz felsefesiyle “Sanatta Kadın Birlikteliği” çalışmasıyla, Türkiyeli ve Suriyeli kadınların kentte bir arada yaşama yollarını sanat yoluyla kuruyor. Çalışmada Bengü Karaduman ve FalakAl Ghazzi’nin katılımıyla Gaziantep’te yaşayan Türkiyeli ve Suriyeli kadınlar bir araya geliyor, beraberce üretiyor. Mayıs ayı boyunca sürecek sanatçı değişim programıyla hem sanat alanında hem de kent hayatında birliktelik modeli kuruluyor.

Göçün yoğun yaşadığı Gaziantep’te kadınlar bir araya gelebilecekleri alanların eksikliğini çekiyor. Türkiyeli ve Suriyeli kadınlar yaşadıkları sorunların benzerliklerine rağmen ortak çözüm alanları bulamıyor. Kadınlar olarak “Birlikte yaşamanın yollarını nasıl bulabiliriz?” sorusunun cevabını üretebilmek amacıyla 2016 yılında kurulan Mutfak||Matbakh Kadın Atölyesi, yürüttüğü bütün çalışmalarda teoride ve pratikte bir arada eşit yaşam kurma hedefini taşıyor. Bu doğrultuda 3 çalıştay, 9 atölye çalışması düzenlendi. Şimdi de bir arada eşit yaşamın sanat yoluyla kurulmasının hedeflendiği “Sanatta Kadın Birlikteliği” çalışması gerçekleştiriliyor.

Sanatta Kadın Birlikteliği, kadınların kent hayatına katılımını arttırabilmek hedefiyle sosyal uyum çerçevesinde, kadın gücünü destekleyecek bir sanatçı değişim programıdır. Bunu yaparken de kültürlerarası etkileşim yoluyla, sanatın bir aradalığını kullanarak, disiplinler arası üretimler gerçekleştirilecek. Sanatta ve sanat yoluyla kültürler arası bir ortaklık yaratma hedefiyle, Türkiye’de yaşayan iki kadın sanatçı Bengü Karaduman ve Falak Al Ghazzi, 3 hafta süresince Gaziantep’te konaklayacak.

Sanatçılar, 2011’den beri yoğun göç almış olan Gaziantep kentini deneyimlerken birbirleriyle deneyim aktarımı yoluyla kültürel sanatsal paylaşımın yollarını açacaklar. Programa katılan sanatçılardan bir dekadınlarla atölye çalışması yapmasını bekleyeceğiz. Gaziantep’te yaşayan kadınlar, bir araya gelerek sanatçıların da yönlendirmesiyle kendi hikayelerini ve göç deneyimlerini sanat yoluyla aktaracaklar. Kadınların 3 hafta boyunca ürettikleri disiplinler arası sanatsal çalışmaların yer alacağı sergi, 25 Mayıs’ta düzenlenecek. Sergide kadınlar kendi seslerini ve hikayelerini kamusal alanda duyurma fırsatı