Japon mühendisler dünyanın çantada taşınabilir ilk aracını ürettiler: Walk Car. Yaklaşık 3,5 kg ağırlığındaki kişisel araç bir laptop boyutunda. Demek oluyor ki, artık aracınızı çantanızda gezdirebileceksiniz.

Cocoa Motors ekibinden Japon mühendis Kuniako Saito “Artık ortalığı dolaşmak çok daha farklı görünüyor” diyor. “WalkCar” (YürümeArabası) olarak adlandırılan cihaz, “çantada taşınabilir araç” olarak tanımlanıyor. Araç laptop boyutlarındaki el çantasında kolayca taşınabiliyor. Cihaz, dört tekerlekli elektrikli bir kaykayla, Segway teknolojisini buluşturuyor.

Dünyanın ilk çantada taşınabilen aracı üretildi

Reuters’ın haberine göre, hafif alüminyumdan üretilen cihazın enerji ihtiyacı lityum pillerle karşılanıyor ve iç mekan-dış mekan olmak üzere farklı modelleri mevcut. Modeline göre sadece 2-3 kg ağırlığa sahip, ama 120 kg’a kadar ağırlık kaldırabiliyor. Araca binen kişi WalkCar’ı gitmek istediği yöne doğru ağırlık vererek yönetiyor. Cihazın ortalama hızı ise yaklaşık saatte 10 km. Ayrıca 3 saatlik bir şarjla yaklaşık 11 kilometre yol gidebiliyor.

Cocoa Motors, ekim ayında başlatacakları kampanya ile ön siparişleri almayı planlıyor. Ne park sorunu var, ne de karbondioksit emisyon sorunu. Bu ilk sürümün ardından sektörde yeni bir süreç başlayacak ve gelişecek. “Bir sonraki aşaması güneş enerjisiyle şarj olan sürümü mü?” diye düşünmekten alamıyor insan kendini. Kim bilir belki de yıllar sonra, dört kişilik arabalar tarih olarak anılacak…

Mini Segway

Kaynak: Science Alert, Reuters, Business Insider