Okuma süresi: 3 dakika

Çin ile 2013 yılında imzalanan 13,8 milyon dolarlık demir yolu projesi, Mombasa ve Nairobi şehirlerini Uganda’ya bağlayacak ve parktan özel bir köprüyle geçecek. Söz konusu demir yolu projesi Doğu Afrika’nın eski milli parkı olan Nairobi Milli Parkı’nın yaban hayatını tehdit ediyor.

zürafa
Nairobi Milli Parkı’nda bir zürafa ve arkasında genişleyen şehir. Yapılacak olan yeni demir yolu hattı parkın içinden geçecek © Nairobi Camp

Yetkililer, Kenya’nın yeni Çin yapımı demir yolu hattının Nairobi’nin koruma alanını boylu boyunca böleceğini ve mevcutta var olan Lunatic Ekspres (Deli Ekspres) adıyla bilinen sömürge dönemine ait demir yolunun bu projeyle yenileceğini belirttiler.

Kenya’da zengin yaban hayatı barındıran ve dünyanın her tarafından turistleri çeken birçok yaban hayatı sahası bulunuyor. Ancak hükümet yoksulluğun hâlâ hüküm sürdüğü ülkenin hızlı bir şekilde kalkınması için Kenya’da altyapı projelerinin durdurulmaması gerektiğini belirttiler.

Koruma alanı görevlileri ve Kenya hükümeti arasında yapılan anlaşmaya göre; demir yolu hattı, 117 km² büyüklüğe sahip Nairobi Milli Parkı’nın sınırlarını değiştirmeyecek. Bunun yerine demir yolu yüksekte etrafı çevrilerek ve hayvanların altından güvenli bir şekilde geçebileceği şeklinde inşa edilebilir.

Kenya'da yapılması planlanan demir yolu projesinin böleceği alan haritada gözüktüğü gibi Phase 1 ve Phase 2 diye ikiye bölünmüş.
Kenya’da yapılması planlanan demir yolu projesinin böleceği alan haritada gözüktüğü gibi Phase 1 ve Phase 2 diye ikiye bölünmüş.

Kenya Yaban Hayatı Birimi Başkanı ve ünlü korumacı Richard Leakey “Aslında milli parklarda ulaşım hatlarının bulunmaması gerektiğini” vurguluyor. “Ancak yaban hayatı ve kalkınma arasında pragmatik bir denge kurmak gerekiyor” diye de ekliyor.

Yetkililer, demir yolu projesinin yerleşimin olduğu alanlarda yapılmasından ziyade parkın içinden geçirilmesiyle birlikte tasarruf edilen paranın parka gelir sağlamak için kullanabileceğini söylüyorlar.

Geçtiğimiz aralık ayında başlayan ve 13,8 milyon dolarlık demir yolu projesi, Kenya’nın Hint Okyanusu Limanı Mombasa’yı başkent Nairobi’ye bağlayarak Uganda’ya doğru uzanacak.

Mevcuttaki dar demir yolu hattı İngilizler tarafından sömürgeci dönemde inşa edilmiş. Demir yoluna Lunatic Ekspres (Deli Ekspres) adı, yolun inşasında çalışanların bir bölümü aslanların saldırısına uğradığı için verilmiştir. Nairobi’nin yaban hayatı sahalarını kesmeyen bu hat Tsavo Milli Parkı’nın içinden geçiyor.

(Görsel: Mount Kenya Milli Parkı)
(Görsel: Mount Kenya Milli Parkı)

Leakey, standart demir yolu hattının parkın uzak bir bölümünde inşa edilmesi durumunda Nairobi’nin en çekici alanlarından birinin ziyaretçi sayısını etkilemesinin imkânsız olduğunu belirtiyor.

Nairobi Milli Parkı, 117 km² büyüklüğe sahip ve şehir merkezinin sadece 7 kilometre uzağında yer alıyor. Bufalo, gergedan, zürafa, zebraların ve antilopların bulunduğu milli park aynı zamanda 550’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl yaklaşık 150 bin ziyaretçi çeken park, genişleyen başkent için temiz hava kaynağı niteliği taşıyor.

Her ne kadar yetkililer koruma ve kullanma arasında denge kurarak demir yolunun parkın içinden geçirilmesinin yaban hayatına zarar vermeyeceğini söylese de mevcut durumun iç açıcı olmadığını daha önce basında yer alan haberlerden anlayabiliyoruz. Hali hazırda karayolları, fabrikalar, genişleyen şehrin baskısı altında olan milli parkın yaban hayvanlarını zor günlerin beklediğini söyleyebiliriz.

Kaynak: The Guardian