Okuma süresi: 3 dakika

Son yıllarda, National Geographic’in en çok dikkat çeken fotoğraflarından çoğu kadınlar tarafından ortaya koyuluyor. 11 adet kadın fotoğrafçının 2000 yılından beri National Geographic’te yayınlanan fotoğraflarından seçmelerin sunulduğu “Women of Vision” (Vizyon Sahibi Kadınlar) sergisi, Libya ve Afganistan’ın savaşla yerle bir olmuş sokaklarından tutun da Yeni Gine’nin yağmur ormanlarına kadar bir çok farklı mekandan büyüleyici fotoğraflarla bize hiç bilmediğimiz hikayeler anlatıyor.

Sergi 2013 yılında çeşitli şehirlerde gösteriliyor ve izleyenlere fotoğrafçılarının objektif kapaklarını açarken yaşadıkları hislere erişme imkanı sunuyor. Sunumu oluşturan 99 fotoğraf; yeteneğin, sezginin ve gözü oldukları bu harika kadınların sanatta bıraktıkları parmak izlerinin kutlaması gibi…

Kendimi hayvanlar için bir araç olarak görüyorum” diyor fotoğrafçı, film yapımcısı ve yeşilci kadın Beverly Joubert. Çektiği bir fotoğrafta, avlanan bir dişi arslanın çenesinin yeni doğmuş bir bufalonun boynuna geçiriyor. Joubert, birkaç saat önce yavrunun doğumunu izlemiş ama aynı zamanda da arslanın yavrularını beslemek için verdiği mücaleyi de uzun zamandır takip ediyormuş.

Diğer bir fotoğrafında, bir leopar saklandığı yeşilliklerin arasından dikkatle bakıyor. “Onun vücudunun tamamına ihtiyacım yoktu” diye açıklıyor Joubert. Yalnızca gözleri; “bu hikayeyi mümkün olduğunca etkili bir şekilde gösterebilmek için”…

Beverly-Joubert-National-Geographic-Women-of-Vision-Mint-Museum
(Fotoğraf: Beverly Joubert)

Çekimlerin yakınlığı, hayvanların ne düşündüğü ya da hissettiği ile orantılı bir bağ kuruyor fotoğrafla ziyaretçi arasında. Fotoğraflar, kadınların o dönemdeki keşiflerine ve onlara fısıldanan ilhama şahitlik ediyor; nesneleriyle kurdukları birleşimi temsil ediyor.

“Cinsiyet; dünyayı nasıl gözlemlediğinize ve sizi nasıl gözlemlediğinize etki eden faktörlerden bir tanesi”, diyor serginin kuratörü Elizabeth Krist. Ziyaretçilerin,fotoğrafların seçim sürecini sorup durduğunu belirtiyor. Sergide gösterilen bir videoda fotoğrafçılar bu işe nasıl başladıklarını, hikayelerini nasıl bulduklarını ve mesleklerinde kadın olmanın getiri ve götürülerinden bahsediyorlar.

Öne Çıkan Fotoğraflar

1393863201
Yemen (Fotoğraf: Stephanie Sinclair)
Diane-Cook-Women-of-Vision-Mint-Museum
(Fotoğraf: Diane Cook)
Jodi-Cobb-Women-of-Vision-Mint-Museum
Mumbai Caddesi’nde kendini sergileyen seks köleleri (Fotoğraf: Jodi Cobb)

.

Jodi-Cobb-2-Women-of-Vision-Mint-Museum
(Fotoğraf: Judi Cobb)
Erika-Larsen-Women-of-Vision-Mint-Museum
İsveç’te bir Sami, kavga ettikten sonra açlıktan ölen iki ren geyiği için yas tutuyor. (Fotoğraf: Erika Larsen)
Lynsey Addario. Kabul'de polislik eğitimi alan dul kadınlar
Kabul’de polislik eğitimi alan dul kadınlar. (Fotoğraf: Lynsey Addario)
Kitra Cahana. Transa girdikten sonra kendini ateşe adam bir adam.
Transa girdikten sonra kendini ateşe adam bir adam. (Fotoğraf: Kitra Cahana)
Hotan'da,Uygurlar kendi gece klüplerinde sosyalleşiyor.
Carolyn Drake. Hotan’da,Uygurlar kendi gece klüplerinde sosyalleşiyor. (Fotoğraf: Carolyn Drake)
(Fotoğraf: Amy Toensing)
(Fotoğraf: Amy Toensing)
(Fotoğraf: Lynsey Addario)
(Fotoğraf: Lynsey Addario)

Fotoğraf Kaynağı: Mintmuseum.org