Ana SayfaYaşamKadınNepal, kadınların regl dönemlerinde sürgüne gönderilmesini yasaklıyor

Nepal, kadınların regl dönemlerinde sürgüne gönderilmesini yasaklıyor

-

Nepal meclisi, yüzyıllardır uygulanan Hindu geleneği Chhaupadi’yi (kadınların regl dönemlerinde ve doğumdan sonra sürgüne gönderilmesi) yasaklıyor. Yeni kanuna göre, kadınları bu geleneği uygulamaya zorlayanlara hapis cezası verilebilecek. Uygulamanın başarılı olup olamayacağıyla ilgili tartışmalar ise sürüyor.

Kadınlar bu süreçte chhau goth adı verilen barakalarda (üstte) yaşamaya zorlanıyor.

Geçtiğimiz Çarşamba günü oy birliği ile kabul edilen kanuna göre, kadınların regl dönemlerinde ve doğumdan sonra sürgüne gönderilmesi veya benzer bir uygulamayla ayrımcılığa ve insanlık dışı muameleye maruz bırakılması yasaklanıyor. Önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek bu kanuna uyulmaması durumunda üç aylık hapis cezası ve/veya 3,000 rupi (30$) para cezası verilecek.

Ulusal insan hakları komisyonu üyesi Mohna Ansari bu gelişmeyi “büyük bir başarı” olarak nitelendiriyor: “Chhaupadi geleneği kadınları yalnız hissettiriyor ve onlara psikolojik baskı uyguluyor. Yeni kanun, böyle bir uygulamaya maruz kalan kadınlara haklarını arama fırsatı veriyor.

Fakat kadın hakları savunucusu Pema Lhaki, bu kanunun uygulanabilir olmadığını, çünkü Chhaupadi geleneğinin değişmesi çok zor olan köklü bir inanç sisteminin parçası olduğunu söylüyor: “Kadınları böyle bir uygulamaya erkeklerin zorladığını söylemek büyük bir yanılgı. Evet, Nepal’in ataerkil toplum yapısının bunda büyük bir payı var; fakat böyle bir uygulamayı kabul edenler aslında kadınların kendileri.”

Sürgüne gönderilen kadınlar aşırı soğuklara veya vahşi hayvan saldırılarına maruz kalıyor.

Chhaupadi geleneği 2005 yılında ülkenin yargıtayı tarafından yasaklanmış olsa da, ataerkil Hindu aileler arasında yaygın olan “regl döneminde olan kadınlar kirlidir” inanışı nedeniyle uygulanmaya devam edilmiş. Meclis üyelerinden Krishna Bhakta Pokhrel, geleneğin aslında uzun süredir yasak olduğunu, fakat bununla ilgili resmi bir kanun olmadığını söylüyor: “Şimdi bu geleneği yasaklayan resmi bir kanun var ve insanlar cezalandırılmaktan korktuğu için kanunun caydırıcı olacağını düşünüyorum” diyor.

Nepal’de yaşayan birçok topluluk, regl döneminde olan kadınları “kirli” olarak görüyor. Kadınlar regl dönemleri boyunca ve doğumdan sonra evlerinden çok uzakta olan ve chhau goth adı verilen sağlığa elverişsiz barakalarda yaşamak zorunda bırakılıyor. Bu dönemlerde kadınların yiyeceklere, dini sembollere, hayvanlara ve erkeklere dokunması da yasak.

Geçtiğimiz ay bir genç kız chhau goth’ta uyurken yılan sokması sonucu hayatını kaybetti. 2016’da yine aynı ritüeli uygulamak zorunda bırakılan iki kadın, ısınmak için yaktığı ateşin dumanından zehirlenerek öldü. İnsan hakları savunucuları başka ölümlerin de benzer sebeplerden yaşanmış ancak bildirilmemiş olabileceğini söylüyor.

Kaynak: Al Jazeera, DW

SON YAZILAR

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

Kadın, doğa ve kesişen tahakküm: Av ihalelerinden İstanbul Sözleşmesi’ne, Kuzey Ormanları’ndan 6284’e

Hem ekofeminizm hem vegan feminizm kadınların, doğanın ve hayvanların üzerindeki ataerkil kapitalist baskının nasıl ortak sömürü hikayeleri ortaya çıkardığını yıllardır tartışıyor. Üstelik bunu, sadece bu...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol