Ana SayfaEkolojiKentleşmeNerede yaşıyor olduğunuzu sorgulatan on sürdürülebilir ev

Nerede yaşıyor olduğunuzu sorgulatan on sürdürülebilir ev

-

Sürdürülebilirlik, çoğu alanda önemli ve ilgi çekici bir konu haline geldi. Bu alandaki hareketlilik, mimarideki ekolojik yaklaşımlara bir dizi fikir kapısını araladı.

Building Better- Sustainable Architecture For Family Homes isimli kitap, sürdürülebilir yaşamı bir engel olarak görmeyen nice insan için pratik ve ilham verici bir rehber niteliği taşıyor.

Kitap, sürdürülebilir ev inşası için birçok ender fikir ve yöntem sunuyor.

İşte sizin için derlediğimiz sürdürülebilir on mimari harikası!

Edgeland House

Fotoğraf: © Paul Bargadjy

Bercy Chen Studios, Edgeland House’u yarattı. Terkedilmiş bir endüstri bölgesine inşa edilen bu ev; yerel kır çiçeklerinden yapılmış yalıtkan çatısı, düşük yayma kuvvetine sahip kaplama ve yalıtılmış soğutma sistemiyle donatılmış. Jeotermal ısıtma ve çok sayıdaki soğutma ölçekleri yıl boyunca rahat bir ısı koruması sağlıyor.


Mo

Fotoğraf: © Miguel de Guzmán

İki haftada yapımı tamamlanan bu prefabrik evin zemini, bölgenin yaşlı ağaçlarının arasına konuşlandırılmış. Yapımında, enerji tasarrufu sağlayan materyallerin kullanılmış olmasının yanı sıra, yalıtkan yeşil çatısı da içerideki ısıyı dengede tutuyor.


Off Grid Home

Fotoğraf: © Belén Imaz and Ábaton

Off Grid Home (şebekeden bağımsız ev), kendi enerjisini ve suyunu üreten sürdürülebilir bir yapı. Ev; doğal havalandırma, yerel malzeme kullanımını ve güneş enerjisi kazanımı gibi pasif ev ilkelerini ve gösterişsiz bir duyarlılığı bir araya getiriyor.


Net-Zero Energy House

Fotoğraf: © Kyungsub Shin

Lifelings tarafından inşa edilen bu ev, doğal kaynaklara olan erişimin önemini bize tekrar düşündürtüyor. Bu karbonsuz ev, enerjisinin tümünü kendisi üretmekle kalmıyor; binanın içinde yiyecek üretme imkanı da sağlıyor.


Meme Meadows Experimental House

Fotoğraf: © Kengo Kuma & Associates

Sürdürülebilir evler geliştirmeyi amaçlayan ve hala devam eden bir projenin parçası olan bu ev, enerji verimliliğine ulaşmak için antik ve güncel bilgileri bir araya getiriyor.


Hunsett Mill

Fotoğraf © Christobal Palma, Friedrich Ludewig
Fotoğraf: © Christobal Palma, Friedrich Ludewig

Acme, bu ahşap prefabrike evi dizayn ederken tamamen yerel kaynaklı materyaller ve pasif güzeş enerjisiyle ısıtma sistemiyle çalışmış.


House O

Fotoğraf © Iwan Baan
Fotoğraf: © Iwan Baan

Fotoğrafta görülen gizemli kara kutular kümesi, enerji tasarruflu bu evi meydana getiriyor. Modelin köşeleri, ışığa maruz kalma oranını artırıyor ve aynı zamanda da pasif ısıtma için gölge sağlıyor.


HAUS W

Fotoğraf © Ioana Marinescu
Fotoğraf: © Ioana Marinescu

Mimari çözümlerden ve jeotermal enerjiden esinlenerek geliştirilmiş, pasif enerji yöntemleri kullanılarak inşa edilmiş Haus W, prefabrik bir yapıdır. Yapının geri dönüşüm sistemi kullanıyor olması, ev sakinlerini ekonomik açıdan bir hayli rahatlatıyor.


G House

Fotoğraf Daniel Moulinet
Fotoğraf: © Daniel Moulinet

Lode Architecture tarafından geliştirilen bu ev, klasik bir prefabrike yapıdır. Güney cephede olması, doğal havalandırma sisteminin kullanılması ve yalıtım donanımı olması gibi pasif yaklaşımlar kullanılarak geliştirilmiş.


Lake Cottage

Fotoğraf © Naho Kubota
Fotoğraf: © Naho Kubota

Yöre zanaatkarlarıyla birlikte yerel malzemeler kullanılarak inşa edilmiş olan bu yapı, Uuife tarafından geliştirilmiş bir aile barakasıdır. Ekolojik dizaynın ferah bir canlandırması olan Lake Cottage doğal çatı kaplaması sistemiyle yangını ve akkarıncaları engeller.

Kaynak: Ignant
Başlık Görseli: Azlifewave.com

SON YAZILAR

İZBAN’daki boş koltuk

Ege’nin medeniyetler beşiğinde büyüttüğü bir kenttir İzmir. Çarpık kentleşme yıllarıyla, eş, dost, tanıdık, ahbap, yandaş, kayırıla kayırıla bir tuhaf kentleşmiştir. Büyümüştür büyümesine ama körfez kenarına dizilmiş...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Bir depremin anatomisi: 1755 Lizbon Depremi

1 Kasım 1755 günü saat 9.40'ta, Avrupa’nın en büyük dördüncü kenti Lizbon’un neredeysetüm yerleşim alanlarını kullanılmaz hale getiren, Richter ölçeğine göre 8.5-9 şiddetinde bir deprem...

Şehir Plancıları “yeni yüzyılda planlama yapmaya, kentsel yaşamı dönüştürmeye” çağırıyor

Şehir Plancıları Odası (ŞPO), şehir plancıları başta olmak üzere tüm yurttaşları, 8 Kasım 2023 tarihinde Ankara'da, yeni yüzyılda planlama teması ile gerçekleştirilecek Dünya Şehircilik Günü...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol