Okuma süresi: 2 dakika

Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Şirinçavuş’ta Erdek Körfezi Dayanışma Platformu üyelerinin yaptığı incelemelerde zeytin ağacı katliamı olduğunu ve bunun da üyeler tarafından fotoğraflarla belgelendiğini açıkladı.

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça; TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Şirinçavuş’taki zeytin ağacı katliamının durdurulmasını istedi. “Ben buradan Bakana sesleniyorum: 1/100 bin`lik planlar kesinleşinceye kadar, o bölgede itirazlar sonuçlanıncaya kadar hiçbir şekilde zeytin katliamına izin verilmemesi ve Tarım Bakanlığı yetkililerinin harekete geçmesini bekliyoruz” şeklinde konuşan Havutça, Erdek Körfezi Dayanışma Platformu’nun 8 Şubat 2015 Pazar günü Şirinçavuş’ta yaptığı incelemeleri anlattı.

Edremit Zeytin
Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Şirinçavuş’ta Erdek Körfezi Dayanışma Platformu üyelerinin yaptığı incelemelerde zeytin ağacı katliamı olduğunu ve bunun da üyeler tarafından fotoğraflarla belgelediğini açıkladı.

Havutça; 1/100 bin`lik çevre düzeni planı kapsamında Bandırma-Biga hattı arasında 48 bin dönümlük, sanayi bölgesi ilan edilen bölgede inceleme yapan Platform’un bu bölge içerisinde kalan Şirinçavuş Köyü sınırları içerisinde, Erdek Körfezi’nin hemen bitişiğindeki bir alanda zeytin ağacı katliamının yaşandığını fotoğraflarla tespit ettiğini belirtti. “Zeytin ağaçları köklerine yakın budanarak ve yerlerinden başlıca sökülerek katlediliyor ve yaklaşık 5 bin ağaçtan söz ediliyor” şeklinde konuşan Harutçu, Ziraat Mühendisleri’nin konuya dair görüşlerini de şu sözlerle ifade etti: “Ziraat mühendisleri; ‘Sanayi bölgesinde yaptığımız keşif üzerinde gerçek bir zeytin katliamına tanık olduk. Söz konusu kesimi budama olarak değerlendirmek kesinlikle mümkün değildir. Kesim kabaklama şeklinde yapılıyor ve Manisa Yırca’dan sonra ikinci zeytin katliamı Bandırma’da, Balıkesir’de yaşanıyor. Bu zeytinlerin başka bir alana taşınsa bile zeytin ve ürün vermeleri mümkün değil’ diyorlar.”

Ankara’da yoğun bir gündem olmasına rağmen, Harutçu’nun çalışmalarına ara verip gelen ihbarlar üzerine bölgede incelemelerde bulunması bekleniyor.