Ana SayfaYaşamKadın"Neşeyi kaybetmiyoruz": Meme kanserinin aşamalarını yaratıcı bir biçimde fotoğrafladı

“Neşeyi kaybetmiyoruz”: Meme kanserinin aşamalarını yaratıcı bir biçimde fotoğrafladı

-

32 yaşındaki aktris Aniela McGuinness, meme kanserine yakalandıktan sonra bu durum ile nasıl savaştığını göstermek için bir fotoğraf serisi hazırladı.

Ameliyatından önce, II. Dünya Savaşı sırasında fabrikalarda çalışan ve birçoğu cephane ve savaş malzemeleri üreten Amerikalı kadınları temsil eden, ünlü mottosu “We can do it” (Yapabiliriz!) olan feminizm ve kadınların ekonomik gücünün sembolü Rosie the Riveter pozu veren McGuinness, ameliyatından sonra da Bride of Frankenstein (Frankenstein’in Gelini) pozunu verdi.

McGuinness, meme sağlığını kontrol ettirmek için bir görüşme ayarlamıştı, ancak 3 gün öncesinde meme kanseri olduğunu öğrendi. Annesini de 5 Temmuz 2013 tarihinde yumurtalık kanserinden kaybeden McGuinness, meme kanseri haberini öğrenen üzgün kadınların aksine tam bir neşe kaynağı olmayı seçti.

McGuinness açıklamasında, bu projenin hayatta kalmanın da ilerisine giderek iki ameliyatın ve kemoterapi süresinin ardından meme kanserinin bir kadının ruhunda ve vücudunda yarattığı etkileri mizahi ve dürüst bir biçimde ele aldığından bahsediyor. McGuinness bu süreçten geçtiği esnada yaratıcılığını açığa çıkartarak ve bundan faydalanarak kendini odaklayabileceği bir şeye de ihtiyaç duyduğundan ve “Benim Meme Tercihim” projesinin bunu sağladığından bahsediyor.

“Daha önce hiç meme ameliyatı geçiren kadınların öncesi ve sonrası fotoğraflarını araştırdınız mı? Floresan ışıklar altında, yürek burkan ve yüzü gözükmeyen kadınların yaralı memelerinin fotoğraf serileri”

McGuinness 1

“Memelerimi aldırmadan önce nasıl gözüktüklerinin belgelemek istedim, ancak bunu sabıkalı bir bireyin fotoğrafları gibi yapmak istemedim”

McGuinness 2

Bu fotoğraf meme ameliyatından 1 hafta önce çekildi. Cadılar Bayramı’na da yalnızca 1 hafta kalmıştı.

McGuinness 3

“Nasıl hissettiğimi gösteren fotoğraflar çektirmek istedim”

McGuinness 4

McGuinness vücudunda sahte meme uçları bulunurken oldukça rahatsız hissediyordu ve saçları daha uzamamıştı, bu yüzden vitrin mankeni pozu vermeyi düşündü.

McGuinness 5

“Memelerimi estetik bir operasyondan geçirmek ya da üzerine dövme yaptırmak istemedim, çünkü, onlar ile ilgili yapılan şakalardan oldukça keyif alıyordum”

McGuinness 8

“Meme aldırma ameliyatına giren kadınların internette dolaşan imajını değiştirmek istedim”

McGuinness 6

Kaynak: Bored Panda 

Hazırlayan: Burak Avşar

SON YAZILAR

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

Kadın, doğa ve kesişen tahakküm: Av ihalelerinden İstanbul Sözleşmesi’ne, Kuzey Ormanları’ndan 6284’e

Hem ekofeminizm hem vegan feminizm kadınların, doğanın ve hayvanların üzerindeki ataerkil kapitalist baskının nasıl ortak sömürü hikayeleri ortaya çıkardığını yıllardır tartışıyor. Üstelik bunu, sadece bu...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol