Okuma süresi: 2 dakika

Bu hikâye çocuk, hatta bebek sahibi olmanın geziye çıkmaya engel olmadığını kanıtlar nitelikte bir hikâye. Bir küçük çocukları ve yeni doğmuş bebekleri ile Asya turuna çıkan aile ile tanışın.

Daha önce çocuklarla birlikte dışarıya çıkmanın yararlarından bahsetmiştik, işte size uç bir örnek.

Chris Herwig, yeni doğan bebekleri ile birlikte nasıl 7 aylık bir Asya gezisine çıktıklarını anlatıyor. Yeni bebeklerinin dünyaya gelmesi ile birlikte bir karar vermişler. 3 yaşındaki çocuklarını anaokulundan almışlar ve toparlanıp 11 ülkelik bir geziye çıkmışlar.

Bebekleri 4 haftalık olduğunda önce 2 haftalık kısa bir İsveç gezisi yapmışlar, bir aile etkinliği evlenme törenine katılmışlar. Bu iki haftalık sürecin güzel bir deneme olduğundan bahsediyor Chris Herwig. Ardından da hemen Tayland’a gidip, kendilerini sahil kenarında bir ağaç evde bulmuşlar.

Devam eden 6 boyunca 11 parça bavulları gittikçe küçülerek, büyükçe bir sırt çantası haline gelmiş. Yavaş yavaş, acele etmeden, çılgınlık amaçlamadan sevimli bir aile gezisi olmuş. Vietnam, Kamboçya, Burma ve Yeni Zellanda. Tren, gemi, araba, bisiklet, fil ve at üzeri yolculuklar ve yürüyüş.

Peki ya çocuklar?

Çocukların durumundan da bahsediyor Chris Herwig. Bebekleri henüz emzirme döneminde olduğu için annesinin yanında olması yeterli olmuş. Büyük oğlu için ise şöyle diyor Chris: “Jasper gün geçtikçe çok daha sağlıklı hale geldi, hatta anaokulunda olduğundan daha sağlıklı. O harikaydı; büyüdü ve güçlendi. Hatta belki de daha da cesurlaştı ve akıllandı.”

Çocuklar ile birlikte böylesine uzun ve zorlayıcı bir gezinin kolay olmadığını da ekliyor tabi. Ama çok katı bir plan yapmamışlar, eğer bir şeyler ters giderse her zaman eve dönebilirdik diyor Chris. Çocukların iyiliği için her adımda daha temkinli olmuşlar. Bebek bakmanın zorlukları bile onlar için ilginç tecrübeler haline gelmiş. Fakat en önemlisi, her yaşadıkları onlar için eğlenceli hale gelmiş.

Çocuklar varken, çantaları nasıl hazırlamalı, sırada nereye gitmeli, nasıl gitmeli, çocukları nasıl güvenli ve mutlu tutmalı ve bunları yapmaya çalışırken yolculukların keyfini nasıl çıkarmalı gibi sorular elbette olmuş. Fakat, çocuklar olmasının bu tür tecrübelere engel olmadığını kanıtlamıyor mu Herwig ailesinin gezisi? Sadece bir seyahatten öte, çocuklarla birlikte edindikleri tecrübeler çok daha farklı bakış açıları katmış gezip gördükleri yerlere.

Şöyle bitiriyor Chris: “Sonuç olarak, o kadar da çılgın olduğumuzu düşünmüyorum. Tamam, belki biraz… Ama kış boyunca New York’ta tıkılı kalmak yerine, hayatımızın en iyi zamanlarını geçirdik”.

Kaynak: Maptia